ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ | Νίκη… τριπλής σημασίας!

Ο Ηλυσιακός νίκησε 74-62 τον Κολοσσό Ρόδου και έφτασε τις τρεις νίκες, έπιασε τους Ροδίτες στον βαθμολογικό πίνακα και εξασφάλισε μια σημαντική διαφορά που θα τον βοηθήσει σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Με τον Άντερσον να κάνει φανταστικό παιχνίδι και να τα βάζει από παντού, ο Ηλυσιακός κατάφερε να προηγηθεί 26-7 στο 9’ και ουσιαστικά να «κλειδώσει» τη νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, πλησίασε σε 30-21 στο 15’, αλλά με επιμέρους 10-3 οι γηπεδούχοι, καθοδηγούμενοι από τον Άντερσον, προηγήθηκαν με 40-24 για να τελειώσει το ημίχρονο

με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 7-0 και να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους.

Δορκοφίκης, Στέφενς και Ιωάννου έδωσαν βοήθειες στον Άντερσον στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 60-45. Στην τελευταία περίοδο ο Ηλυσιακός δύο φορές έστειλε τη διαφορά στο +17 και τελικά επικράτησε με 74-62 κλείνοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 40-31, 60-45, 74-62

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 2, Αντωνάκης 4, Σμιθ, Χατζής 2, Ζούμπος, Δορκοφίκης 11 (1), Στέφενς 9, Ιωάννου 8 , Τζουγκαράκης 2, Μπόντ 7 (1), Άντερσον 29 (6)

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 6, Γεωργαλής, Κόμματος 6 (2), Σμιθ 13, Στεφανίδης 9 (1), Σίμσον 6 (1), Τσάμης 8 (2), Όσμπι 9 (3), Νατζφέι 5 (1).