ΓΥΝΑΙΚΕΣ | Την έκπληξη η Σερβία, "τρένο" η Γαλλία

Η δεύτερη φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ Γυναικών ξεκίνησε και η πρώτη «έκπληξη» έγινε καθώς στην πρώτη κιόλας αγωνιστική η Λευκορωσία απώλεσε το βαθμό απέναντι στην Σερβία από την οποία ηττήθηκε με 54-48 και πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας.Στα υπόλοιπα δύο ματς του Ζ’ Ομίλου η Γαλλία κλείδωσε τη νίκη απέναντι στην Κροατία με 78-70, ενώ η Τσεχία δεν συνάντησε δυσκολία απέναντι στην Μ.Βρετανία και με την
Ζρούστοβα να πετυχαίνει 20 πόντους επικράτησε με 66-55.

Οι αδελφές Μιλίτσα και Άννα Ντάμποβιτς είχαν κέφια σκοράροντας 13 πόντους η κάθε μια και σε συνδυασμό με την βοήθεια της Ραντότσα (11π.), έστειλαν μήνυμα προς την Λευκορωσία πως άλλο η πρώτη φάση και άλλο η πρόκριση για τα προημιτελικά. Η Σερβία μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι μπροστά με 43-32. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βαλκάνιες απλά διατήρησαν μια απόσταση ασφαλείας και έφτασαν εύκολα στη νίκη που τους δίνει ελπίδες πρόκρισης. Η Γαλλία κλείδωσε τη νίκη απέναντι στην Κροατία στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκε με 43-19. Στο δεύτερο μισό απλά οι Γαλλική ομάδα έκανε συντήρηση δυνάμεων επιτρέποντας στην Κροατία να μειώσει στο τελικό 78-70. Μετά το τέλος της 1ης αγωνιστικής στο Ζ’ Γκρούπ η Γαλλία φιγουράρει στην 1η θέση με έξι βαθμούς, τις Λευκορωσία, Τσεχία να ακολουθούν στην 2η θέση με 5 βαθμούς, την Σερβία και την Μ.Βρετανία να απειλούν με 4 βαθμούς και την Κροατία η οποία με τους 3 βαθμούς και δίχως νίκη, δύσκολα προλαβαίνει την 4αδα και την πρόκριση στους "8" του Ευρωμπάσκετ της Γαλλίας.

1. Γαλλία 6β. (3-0)

2. Λευκορωσία 5β. (2-1)

3. Τσεχία 5β. (2-1)

4. Μ.Βρετανία 4β. (1-2)

5. Σερβία 4β. (1-2)

6. Κροατία 3β. (0-3)