Greeks Abroad | H Μπραουνσβάιγκ "σόκαρε" την Άλμπα

H Μπραουνσβάιγκ του Κώστα Φλεβαράκη νίκησε με 84-80 στην παράταση (74-74 κ.α) την Άλμπα Βερολίνου για το γερμανικό πρωτάθλημα και ακόμα... αναπνέει.

Η ομάδα από το Βερολίνο ξεκίνησε δυναμικά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-25). Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Κάρτνεϊ Πίγκραμ (18π. 4 ριμπ.) συνέχισε να σκοράρει αλλά έκλεισε το δρόμο προς το δικό της καλάθι και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια ισόπαλη (37-37).

Το ακριβώς ίδιο σενάριο επαναλήφθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αντεστραμμένο αυτή τη φορά Η τρίτη περίοδος άνηκε στους

γηπεδούχους που αύξησαν την επιθετική τους απόδοση και το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 22-16. Οι Βερολινέζοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη ακόμα και με ηγέτη τον Αλί Τραορέ (16π.) κατάφεραν και οδήγησαν το ματς στην παράταση.

H Μπραουνσβάιγκ εκεί στάθηκε πιο ψύχραιμη και κατάφερε να χτίσει το +4 αμέσως και το κράτησε σε όλο το πεντάλεπτο καταφέρνοντας να φύγει νικήτρια και να κρατηθεί ζωντανή στη μάχη για την παραμονή.