ΓΑΛΛΙΑ | Πρωταθλήτρια η Ναντέρ!!!

Εκπληκτική εμφάνιση για τη Ναντέρ που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της καθώς έκανε το 1-3 επί της Στρασμπούρ επικρατώντας με 83-77.

Πολύ καλή στο ξεκίνημα ήταν οι φιλοξενούμενοι αφού προηγήθηκαν 14-19 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 40-36.Στο δεύτερο ημίχρονο η Ναντέρ δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ και παρότι η Στρασμπούρ μείωσε σε 70-68 στο 37', βρήκε άμεσα τις λύσεις (76-68, 38') κι έφτασε στη νίκη και συγχρόνως στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Ντέιβιντ Λάιτι σημείωσε 21 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ναντέρ, ενώ από την πλευρά της Στρασμπούρ διακρίθηκε ο Ρομέν Ντουπόρτ (19 π.).