ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ | «Τελικός» με Εσθονία

Η Εθνική Γυναικών επικράτησε με 68-80 του Λουξεμβούργου και θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του Α' Ομίλου των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ του 2015 και την πρόκριση στην επόμενη φάση τους στο παιχνίδι (9/6) με την Εσθονία, η οποία νίκησε με 54-77 την Ολλανδία.

Η Ολγα Χατζηνικολάου (20π., 5 ριμπ., 5 ασ.), η Αρτεμις Σπανού (14π., 10 ριμπ.)

και η Ζωή Δημητράκου (16π.) ήταν οι κορυφαίες της Εθνικής μας, η οποία ξεκίνησε τον αγώνα εντυπωσιακά (14-30, 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, το Λουξεμβούργο αντέδρασε και η συμπλήρωση των 20' το βρήκε πίσω στο σκορ με 30-40. Η «γαλανόλευκη» μπήκε... φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και κάνοντας επιμέρους σκορ 2-13 προηγήθηκε με 21 πόντους (32-53) στο 26'. Κάπου εκεί, όμως, το Λουξεμβούργο άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά και στο 33' μείωσε ακόμα και στους 7 πόντους (56-63). Η Εθνική, όμως, έμεινε ψύχραιμη και σε συνδυασμ'ο με τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας που έχει από του Λουξεμβούργο πήρε τη νίκη με 68-80.

Δεκάλεπτα: 14-30, 30-40, 48-63, 68-80

Λουξεμβούργο (Πάαρ ): Χέττιγκ Λ. 5(1), Μοσσόνγκ 23(4/7τρ., 5 ριμπ.), Χέττιγκ Τ. 9, Σμιτ 3(7 λαθ.), Σρέϊνερ 9(1/5τρ.) , Σμιτζ 4 , Μπάους 13(3/4τριπ.), Χάεντγκες 2, Ουάγκενερ , Μεϊναντιέ.

Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 6(2ριμπ., 3 ασίστ), Σταμάτη 5(1), Δημητράκου 16(3/4τριπ.,2 ριμπ., 2 ασίστ , 3 κλεψ.) , Χατζηνικολάου 20(9/11διπ., 5 ριμπ., 5ασίστ), Σπυριδοπούλου , Παπαμιχαήλ 8)7ριμπ.2 ασίστ), Λύμουρα 7(1/3τρ., 4ριμπ., 6 ασίστ,3 κλεψ.) , Σωτηρίου 2, Κοσμά 2 ,Σκιαδοπούλου , Σπανού 14 (10 ριμπ.)