ΓΑΛΛΙΑ | "Διέλυσε" την Ορτέζ η Στρασμπούρ

Στον απόηχο της πρώτης νίκης της στην Ευρωλίγκα επί της Μπάμπεργκ, η Στρασμπούρ "διέσυρε" την Ορτέζ με 73-43 για την 8η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα αρπάζοντας από το "λαιμό" τον αντίπαλό της και μην αφήνοντάς του περιθώριο αντίδρασης έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 39-22. Η τρίτη περίοδος αποτέλεσε μία κακή παρένθεση για την Στρασμπούρ, η οποία κόλλησε επιθετικά, πετυχαίνοντας μόλις 9 πόντους, γεγονός που δεν εκμεταλλεύτηκε η Ορτέζ σκοράροντας 12. Στην τέταρτη

και τελευταία περίοδο η Στρασμπούρ έκανε ότι ήθελε και στα δύο κομμάτια του γηπέδου, με την επιθετική της συγκομιδή να αγγίζει τους 25 πόντους, ενώ στην άμυνα έμοιαζε με μέγγενη που έσφιγγε τους αντιπάλους της, οι οποίοι πέτυχαν μόλις 9 πόντους. Κορυφαίοι των νικητών οι Τιμ Αμπρομάιτις με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, Αλέξις Αζινκά με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Αντουάν Ντιο πέτυχε 13 πόντους έχοντας 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από την Ορτέζ διασώθηκε ο Κρίστο Νικόλοφ με 12 πόντους.