ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ | Με 100άρα η επιστροφή του Ομπράντοβιτς

Η Φενέρμπαχτσε Ούλκερ κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα επικρατώντας με 84-102 της Μπουντιβέλνικ στην Ουκρανία.

Η Φενέρμπαχτσε Ούλκερ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 11-16 στο 8΄ με καλάθι του Λούκα Ζόριτς, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την τούρκικη ομάδα μπροστά στο σκορ με 15-18. Η Μπουντιβέλνικ κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά με 24-23 στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με το ημίχρονο να τελειώνει με τους Ουκρανούς να προηγούνται με 43-41.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μισού του αγώνα η Μπουντιβέλνικ έδειχνε να πατάει καλύτερα

στο αγωνιστικό χώρο και με όπλο της τα τρίποντα έκλεισε την τρίτη περίοδο με το υπέρ της 77-71. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η "Φενέρ" θύμισε πραγματική ομάδα του Ομπράντοβιτς και με άμυνα για σεμινάριο κατάφερε να πάρει τη νίκη, κάνοντας ένα επιμέρους 7-31. Πρώτο "βιολί" για την ομάδα του "Ζοτς" ήταν ο Μπογκντάνοβιτς ο οποίος είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32:16. Για τους ηττημένους ο ξεχώρισε ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς που πέτυχε 21 πόντους σε 26:13.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-41, 77-71, 84-102

Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκις): Μίναρντ 7, Εϊχερν 16 (4), Σάμερς 12 (2), Ντάουνς 7 (1), Λαβρίνοβιτς 21 (1), Ντροζντόφ, Γκορμπένκο 2, Στρέλνιεκς 14 (2),Ανισίμοφ 3, Ανικιένκο 2

Φενέρμπαχτσε Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Σιπαχί 2, Μαχμούτογλου 12 (2), Μπογκντάνοβιτς 21 (1), Μπιέλιτσα 11 (3),Βίντμαρ 9, ΜακΚάλεμπ 11, Κλέιζα 12, Ζόριτς 10, Πρέλντζιτς 14 (2)