ΕΣΚΑ | Κύπελλο: Το "σήκωσε" ο Προμηθέας (pics)

Μπροστά σε περίπου 1000 άτομα που κατέκλυσαν το "ΔΑΪΣ" ο Προμηθέας Χαλανδρίου επικράτησε της Πεύκης με 72-78 στο τελικό του Κυπέλλου της ΕΣΚΑ και κατέκτησε το τρόπαιο.

Πλούσιο θέαμα χάρισαν στον κόσμο που "γέμισε" το ΔΑΪΣ o Προμηθέας και η Πεύκη, με την ομάδα του Χαλανδρίου να είναι εκείνη που τελικά αναδείχθηκε νικήτρια με 72-78 και κατέκτησε το Κύπελλο της Ενωσης. Στο πρώτο μισό του ματς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Πεύκη να έχει προβάδισμα με μόλις ένα πόντο διαφορά στο 20ο

λεπτό (34-35). Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου το "θρίλερ" συνεχίστηκε, αλλά ο Προμηθέας με κορυφαίους τον Γιώργο Κορρέ που σημείωσε 20 πόντους και τον Χάρη Βουρδούμπα που φόρτωσε με άλλους 13 πόντους το αντίπαλο καλάθι έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου. Η ατμόσφαιρα στο "ΔΑΪΣ" ήταν καταπληκτική με τους φιλάθλους να χειροκροτούν τόσο τους νικητές του Προμηθέα όσο και τους παίκτες της Πεύκης που δεν κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου.

ΠΕΥΚΗ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 72-78 (34-35)

Διαιτητές : Σχινάς, Τσαρούχα, Ραχιώτης

Πεύκη (Κοντομηνάς,Αρβανίτης): Πατωνίδης, Τσιγωνάκης 3 (1), Κυριαζόπουλος 1, Χαντζής, Τασιόπουλος 16 (1), Πιτσινος, Κεράτσας 7, Δήμας 11, Ρώσσης 7 (1), Μπαρμπαρής 7, Τσελεπής 20 (1).

Προμηθέας (Νικητόπουλος, Αβραμίδης): Θεοφάνης , Καραθανασόπουλος Θ 7 (1), Καραθανασόπουλος Α. 6, Σπετσιέρης, Παπαδάτος, Παπαλουκάς 6, Βουρδουμπάς 13 (2), Καλφόπουλος 2, Καρούζος 11 (1), Κορρές 20 (2), Ανδρουλάκης 8 (2), Κοκλώνης 5.