ΕΣΚΑΝΑ | Κύπελλο: Στον τελικό Φάρος και Μανδραϊκός

Ο Φάρος Κερατσινίου έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πόλις Καλλιθέας με 60-53 και στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου θα αναμετρηθεί με τον Μανδραϊκό που πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας με 64-57.

Ο Φάρος Κερατσινίου ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Πόλις έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα έντεκα πόντων (20-9) και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά δέκα πόντων (33-23). Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Πόλις

Καλλιθέας όχι μόνο κατάφερε να μειώσει την διαφορά αλλά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 40-43. Το "θρίλερ" συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο, με τον Φάρο να παίρνει και πάλι τα ηνία, μιας και στο 37ο λεπτό προηγούνταν με 53-50, αλλά στα μισά του δεκαλέπτου έχασε τον Σωτήρη Κατούφα, ο οποίος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Οι Καραλής του Πόλις αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ενώ το σκορ ήταν 58-53 υπέρ του Φάρου, ο οποίος σφράγισε τη νίκη του με δύο βολές του Πρινέα 12 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος καθώς διαμορφώθηκε το τελικό 60-53, με την ομάδα του Κερατσινίου να προκρίνεται στον μεγάλο τελικό της Παρασκευής (15/03).

Ο Μανδραϊκός και ο Ιωνικός Νικαίας συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι στο 30ο λεπτό η ομάδα της Νίκαιας ήταν μπροστά με 40-43. Ο Μανδραϊκός με ένα επιθετικό ξέσπασμα πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του ματς, πήρε προβάδισμα με 53-45, το οποίο και αύξησε σε 58-46 στο 37ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά ο Ιωνικός Νικαίας προσπάθησε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα και με τρία συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 60-57, 40 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Βούλγαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων 24 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ιωνικός χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και έτσι ο Μανδραϊκός με τον Σουρλή να είναι απόλυτα ψύχραιμος έκανε το 64-57 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ –ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 60-53

Διαιτητές : Σιώκας , Στρέμπας

Δεκάλεπτα : 20-9 , 33-23, 40-43 , 60-53

Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος Σ. 10(2), Δασκαλούδης 7, Τζαγγαράκης , Καρλάφτης , Κούκουρας 2, Πρινέας 2, Κατούφας 22(1), Λαμπρόπουλος , Κουντουράς 17(2)

Πόλις Καλλιθέας (Σίμος): Μπογδανίδης 2 , Συγλέτος 6, Παντελιάδης 15(2), Καραλής 2, Μακρόπουλος 4, Βελιζιώτης 4, Κασπαριάν 9(1), Βαμβακάς 5 , Λαζαρακόπουλος , Λάμπος , Αγγελόπουλος 6(1)

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ –ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 64-57

Διαιτητές : Μηλαπίδης , Μέλης

Δεκάλεπτα : 12-13 , 30-29, 40-43, 64-57

Μανδραϊκός (Γρίβας): Μαρούγκας 17(3), Χαϊδεμένος 4, Πετρόπουλος 5, Βαρυπάτης 4(1), Σουρλής 7(1), Μπαζιώτης 8(2), Ντιφαντής , Λίτσιος 12, Κατσαρέλιας , Στέφος 7, Ηλιάδης

Ιωνικός Νικαίας (Καραγιάννης): Θύμνιος 5, Φρουσκλιάς , Ντακούλιας 14(2), Βούλγαρης 19(3), Παπαϊωσήφ 4, Τόλιας , Φιλιππόπουλος 7(1), Μπουρτζουκλής 8, Στουραίτης