Greeks Abroad | Έξω η Σπαρτάκ, εξαιρετικός ο Μαυροκεφαλίδης

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στη νέα εντός έδρας ήττα από τη Νιζνι και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση, ενώ είχε ξεκινήσει με "σπάσιμο" της έδρας.

Η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης... στραβοπάτησε για δεύτερη φορά μέσα στο σπίτι της και αποκλείστηκε από τους "16" της VTB League. Παρά το "μπρέικ" που είχε

κάνει στην έδρα της Νίζνι, έχασε δύο ματς στο «σπίτι» της και αποκλείστηκε. Αυτή τη φορά έχασε με 85-88 μετά από δύο παρατάσεις, παρά τις προσπάθειες του Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 38 λεπτά.

Στη κανονική διάρκεια του αγώνα το σκορ έκλεισε στο 70-70 και η πρώτη παράταση στο 81-81 με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο φινάλε.

Η Νίζνι θα αντιμετωπίσει στους "8" τη Ζαλγκίρις Κάουνας με μειονέκτημα έδρας. Τα άλλα τρία ζευγάρια των προημιτελικών είναι ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Κράσνε Κρίλια Σαμάρα, Ούνιξ Καζάν-Λοκομοτίβ Κουμπάν και Χίμκι-Ρίγα (η πρόκριση κρίνεται στις τρεις νίκες).