ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ | Η Λεν Μαν απέκλεισε τον "Κάι" και πάει τελικό

Η Λε Μαν επικράτησε με 86-78 της Ούνιξ και απέκλεισε από την συνέχεια την ομάδα του Καζάν που ήταν το μεγάλο φαβορί και προκρίθηκε στον τελικό της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκα εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Καντού.

Οι παίκτες της Λε Μαν μπήκαν πιο ορεξάτοι και αποφασισμένοι στο παρκέ και κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (42-38).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Ούνιξ ανέβασε ρυθμό και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο έκλεισε την άμυνά της και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στην τελευταία και καθοριστική

περίοδο η Ούνιξ διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά μετά το 37ο λεπτό η Λε Μαν εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της και ένα λεπτό πριν από την λήξη της αναμέτρησης ήταν μπροστά με έξι πόντους (82-76). Η Λε Μαν όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα, αλλά το αύξησε κιόλας φτάνοντας στη νίκη με 86-78.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ζοάο Πάουλο Μπατίστα με 20 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση αλλά χωρίς αντίκρυσμα πραγματοποίησε ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Πολύ καλός ήταν και ο Ιαν Βουγιούκας που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-20, 42-38, 58-61, 86-78

Ούνιξ: Λίντεϊ 18, Ζαμάνσκι 2, Βουγιούκας 12, Καϊμακόγλου 20, Σεργκέεφ, Βερεμένκο 6, Έιντσον 5, Τσάτμαν 13, Σαμοϊλένκο, Ντεντούσκιν 2.

Λε Μαν: Ελ Αμίν 12, Σαρλ Καουντί 13, Κοφί 2, Βίκτορ 15, Σι 7, Ισά 1, Μπατίστα 20, Λονγκ 12, Ανρί Καουντί 4.