ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ | Γλίτωσε το "έμφραγμα" στο Βερολίνο

Τα εύκολα... δύσκολα έκανε η Εφές στο Βερολίνο, καθώς δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Αλμπα, της οποίας τελικά επικράτησε με 86-91 για την 10η αγωνιστική του Τοπ-16.

H Αλμπα ξεκίνησε πιο δυνατά και στο 3' προηγήθηκε με 10-3. Η Εφές "ξύπνησε" στη συνέχεια μείωσε την διαφορά και πήρε κεφάλι στο σκορ με καλάθι του Ερντέν στο 5' (10-11). Οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου, που έληξε με την Εφές να προηγείται 24-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές πάτησε γκάζι και στο 15΄πήρε προβάδισμα 9 πόντων (33-42). Η γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν

άμεσα και με ένα σερί 8 πόντων μείωσαν σε 41-42 στο 17' όμως η τουρκική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έληξε 46-50 υπέρ τους.
Στην επανάληψη τα δεδομένα άλλαξαν ξανά. Η Αλμπα έκανε και πάλι την αντεπίθεσή της και παρά το γεγονός πως η Εφές προηγήθηκε με 52-58 στο 23', με ένα σερί 12 πόντων, πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 64-58 στο 25'. Η Εφές μείωσε σε 66-65 στο 28' και στην εκπνοή της περιόδου με μακρινό σουτ ο Γκιουλέρ ισοφάρισε σε 68-68 για τους φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά η Εφές κατάφερε στο 34' να πάρει αέρα 5 πόντων (70-75) αλλά η Αλμπα δεν της επέτρεπε να ανοίξει περισσότερο την διαφορά. Με τρίποντο του ΝταΣόν Γουντ η Αλμπα μείωσε σε 78-80 στο 36' αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ντέρικς Μπάιαρς ισοφάρισε με τρίποντο σε 81-81 για την γερμανική ομάδα και το ματς έγινε θρίλερ. Η τουρκική ομάδα όμως, παρέμεινε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και πήρε τελικά τη νίκη με 86-91.

Δεκάλεπτα: 24-28, 46-50, 68-68, 86-91

Αλμπα (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 3 (1), Τόμσον 6, Μπάιαρς 3 (1), Σάφαρτζικ, Τζέντοβιτς 11 (1τρ, 6ρ), Μιράγες 2, Γουντ 24 (6/10τρ, 5ασ), Τραορέ 12, Φόστερ 2, Ιμπντίχι 11, Μόρλεϊ 12 (2)

Εφές (Κουντέρ): Μπαλμπάι 2, Φάρμαρ 23 (2/2τρ, 11/11β, 3/10διπ), Ερντέν 12 (8ρ), Τουντσερί 10, Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 8, Λούκας 8 (6ασ), Γκιουλέρ 10, Μπάρατς 9