Champions League live

21:48 6/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Παρακολουθήστε από το sport.gr live τις ρεβάνς για τους "16" του Champions League Παρί Σεν Ζερμέν-Βαλένθια και Γιουβέντους-ΣέλτικΣημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης έχουν αποκτήσει από τα πρώτα ματς Γιουβέντους και Παρί.Η ιταλική ομάδα κέρδισε στη Σκωτία με 3-0 την ομάδα του Γιώργου Σαμαρά
(είναι και αρχηγός σήμερα) και θα πρέπει να συμβεί ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για να αποκλειστεί, ενώ οι γάλλοι επικράτησαν 2-1 στο "Μεστάγια" της Ισπανίας, έχοντας αγκαλιάσει την πρόκριση στους "8".Οι 11άδες:Παρί Σεν Ζερμέν (Κάρλο Αντσελότι): Σιρίγκου, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Μάξουελ, Ζαλέ, Ματουϊντί, Σαντόμ, Παστόρε, Τιάγκο Μότα, Λούκας Μόουρα, ΛαβέτσιΒαλένθια (Ερνέστο Βαλβέρδε): Γκουάιτα, Σισοκό, Μπαραγκάν, Ρουίθ, Ματιέ, Αλμπέλδα, Φεγκουλί, Παρέχο, Τίνο Κόστα, Ζόνας, ΣολδάδοΓιουβέντους (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Μπαρζάλι, Μαρόνε, Μπονούτσι, Παντουάν, Βιδάλ, Πίρλο, Πογκμπά, Πελούζο, Μάτρι, ΚουλιαρέλαΣέλτικ (Νιλ Λένον): Φόρστερ, Μάθιους, Γουίλσον, Γουανιάμα, Ιτζαγκουίρε, Σαμαράς, Καγιάλ, Λέντλεϊ, Μουλγκρού, Κόμονς, Χούπερ1' Ξεκίνησαν τα ματς10' Χωρίς γκολ και φάσεις μέχρι τώρα στα δύο παιχνίδια15' Ευκαιρία για τη Βαλένθια. Συνεργασία του Ζόνας με τον Σολδάδο, ο τελευταίος σουτάρει από καλή θέση, αποκρούει ο Σιρίγκου17' Κίτρινη για τον Πελούζο της Γιουβέντους21' Πρώτη καλή στιγμή στην Ιταλία με την Σέλτικ να απειλεί. Ο Λέντλεϊ σουτάρει έξω από την περιοχή, σημαδεύοντας το παραθυράκι του Μπουφόν, ελάχιστα εκατοστά άουτ22' Κίτρινη κάρτα για τον Αλμπέδα της Βαλένθια24' Γκολ η Γιουβέντους, που ανοίγει το σκορ και ουσιαστικά τελειώνει το ματς. Σκόρερ ο Μάτρι μετά από ασθενή απόκρουση του Φόρστερ σε σουτ του Κουαλιαρέλα. 1-0 η Μεγάλη Κυρία. Αυτό είναι το δεύτερο γκολ του Μάτρι στο Champions League. Το πρώτο το είχε πετύχει στη Σκωτία στο πρώτο ματς με τη Σέλτικ28' Αγγίζει την ισοφάριση η Σέλτικ. Σουτ του Κόμονς, η μπάλα κοντράρει στον Χούπερ και αλλάζει πορεία, εκπληκτική απόκρουση του Μπουφόν, που είχε άριστα αντανακλαστικά και πρόλαβε την μπάλα παρότι είχε κάνει αντίθετη κίνηση29' Ευκαιρία για τη Γιουβέντους. Ο Βιντάλ σουτάρει πάνω από τα δοκάρια30' Στο Παρίσι η Βαλένθια έχει τον έλεγχο, ψάχνει το γκολ, που θα την βάλει στην διεκδίκηση της πρόκρισης, αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Παρί33' Καλή στιγμή για τη Βαλένθια. Ο Ζόνας κάνει το σουτ στην κίνηση, άουτ35' Τρίτη ευκαιρία για την Σέλτικ, που απειλεί. Ο Σαμαράς μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και κάνει την σέντρα σουτ, Δεν προλαβαίνει ο Χουπερ να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, άουτ η μπάλα42' Επιμένει η Σέλτικ, αλλά η Γιουβέντους κρατάει το μηδέν. Σέντρα του Ιτζαγκουίρε, κεφαλιά του Καγιάλ, μπλοκάρει ο Μπουφόν44' Καλή στιγμή για τη Γιουβέντους. Σουτ του Βιντάλ έξω από την περιοχή, δεν είναι δυνατό και ο Φόρστερ μπλοκάρει45' Νέα ευκαιρία για τη Βαλένθια. Ο Ζόνας σουτάρει από καλή θέση, σε κόρνερ ο Σιρίγκου. Από το κόρνερ η Παρί λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ και νέο κόρνερ. Ανεκμετάλλευτο το δεύτερο σερί κόρνερΗμίχρονο στην ΙταλίαΗμίχρονο και στη ΓαλλίαΕναρξη της επανάληψης στο "Γιουβέντους Στάντιουμ"Εναρξη και στο "Παρκ ντε Πρενς46' Ο Μπανέγκα στη θέση του Αλμπέλδα46' Αμπροουζ στη θέση του Γιουνιάμα για τη Σέλτικ48' Ευκαιρία ιρία για τη Γιουβέντους. Σουτ του Κουαλιαρέλα μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Φόρστερ52' Ο Φόρεστ στη θέση του Μάθιους για τη Σέλτικ55' Γκολ η Βαλένθια, που βάζει φωτιά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο Ζόνας λίγα μέτρα έξω από την περιοχή κάνει το δυνατό σουτ και εκτελεί τον Σιρίγκου, που δεν μπορεί να αντιδράσει. 1-0 η Βαλένθια στο Παρίσι και θέλει πλέον ένα γκολ για να προκριθεί57'' Ευκαιρία για τη Σέλτικ. Μετά από κόρνερ, ο Αμπροουζ κάνει την κεφαλιά, άουτ58΄ Μέσα ο Γκαμέιρο, έξω ο Τιάγκο Μότα για την Παρί59' Ασαμόα στη θέση του Πελούζο 65' Γκολ η Γιουβέντους, που κάνει το 2-0. Εξαιρετική κάθετη του Πίρλο στην πλάτη της άμυνας, ο Βιντάλς δίνει στον Κουαλιαρέλα, που σε κενή εστία δεν έχει πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα66' Γκολ η Παρί Σεν Ζερμέν. Ο Γκαμέιρο παίρνει τις κόντρες, η μπάλα στρώνεται στον Λαβέτσι, που σουτάρει, αποκρούει ο Γκουάιτα και ο Λαβέτσι, που παίρνει την απόκρουση, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζει72' Ο Λασάν στη θέση του Κόμονς για τη ΣέλτικΣυμπληρώθηκαν 80 λεπτά αγώνα στα δύο παιχνίδια. Μόνο στο Παρίσι παραμένει αμείωτο το ενδιαφέρον, αφού η Βαλένθια πιέζει για το γκολ, που θα στείλει το ματς στην παράταση.83΄ Μεγάλη ευκαιρία για τη Σέλτικ με τον Σαμαρά. Ο έλληνας επιθετικός βρίσκεται σε θέση βολής από το ύψος της περιοχής, κάνει το σουτ πάνω από τα δοκάρια84' Ο Σακό στη θέση του Λούκας. Αμυντικό για να κρατήσει το σκορ πρόκρισης βάζει στο ματς ο ΑντσελότιΣυμπληρώθηκε το 90λεπτο. Πλέον παίζουμε καθυστερήσειςΤελευταίο σφύριγμα στην Ιταλία, προκρίθηκε η Γιουβέντους με δεύτερη νίκηΤέλος και στο Παρίσι. Η Παρί την πρόκριση παρά την υπερπροσπάθεια της Βαλένθια