ΑΓΟΡ | Επέστρεψε στις νίκες

Το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη με 86-67 στο παιχνίδι με τον Κολοσσό επιστρέφοντας στις νίκες μετά από 6 ανεπιτυχή αποτελέσματα, για την 15η αγωνιστική της Α1 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο για τις δύο ομάδες (7-5), όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ράιτ και Γκάμπριελ ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (13-5 στο 6΄) για την Κρητική ομάδα. Η ομάδα του Ρεθύμνου συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ βρέθηκε στο +16 στο 10ο λεπτό (26-10). Τη σκυτάλη για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη πήρε ο Χαρτ

όπου με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε το 37-15 του 13ου λεπτού βάζοντας την ομάδα του σε τροχιά νίκης. Ο Μπαμπάλε Οσμπι ήταν ο πρωταγωνιστής του 9-0 που έκανε ο Κολοσσός κατεβάζοντας τη διαφορά στους 13 (37-24 στο 15΄). Οι δύο Αμερικανοί του Ρεθύμνου συνέχιζαν το βιολί τους και οδηγούσαν εκ τους ασφλαλούς τον ΑΓΟΡ σε νίκη με εντυπωσιακή εμφάνιση (52-31).

Οι Ροδίτες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να παλέψουν το ματς και κατάφεραν παίζοντας καλή άμυνα να μειώσουν σε 54-38 στο 23΄ έπειτα από καλάθι του Τσάμη, ωστόσο ο Τζέισον Χαρτ είχε διαφορετική άποψη καθώς με το 6ο εύστοχο τρίποντο σε έξι προσπάθειες κρατούσε τη διαφορά σε ασφαλή για την ομάδα του επίπεδα (60-42 στο 24΄). Η διαφορά των 18 πόντων διατηρήθηκε μέχρι και το 30ο λεπτό (69-51) καθώς η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αδυνατούσε να αλλάξει τα δεδομένα που είχε θέσει το Ρέθυμνο. O Κολοσσός προσπάθησε να αντεπιτεθεί και στην τελευταία περίοδο και κάνοντας ένα σερί 6-0 μείωσε σε 79-64 στο 34΄ με καλάθι του Καρ, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει τη διαφορά που είχαν χτίσει οι Κρητικοί με αποτέλεσμα να πάρουν την 6η νίκη τους σε 15 αγώνες.

Τα δεκαλεπτα: 26-10, 52-31, 69-51, 86-67.

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 30(6), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6, Αγγελόπουλος 3(1), Ράιτ 5(1), Καλαμπόκης 3, Κανονίδης 2, Σίννης 2, Λάτοβιτς 6, Εζιούκου 6, Άρμπετ 8(2), Γκάμπριελ 13(2).

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνιου 7(1), Καρ 2, Γεωργαλλής 4, Κόμματος 7(2), Σμιθ 3, Στεφανίδης 14(3), Σίμπσον 5, Τσάμης 6, Όσμπι 16, Νάτζφεϊ 3.