AENK | Με Τσαλδάρη πήρε το θρίλερ της Δράμας

Η Κηφισιά πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 76-77 στην παράταση, απέναντι στον γηπεδούχο ΚΑΟΔ.

Οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο ματς, με την ΑΕΝΚ να καταφέρνει να ξεφύγει με 6-11 στο 8' και 10-16 στο 10', με τον Μπράουν να δίνει πολύτιμους πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΔ αντέδρασε μετά το 15', αφού οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν δυο φορές με 10-19 στο 11' και 13-22 στο 13'.
Στο

16' το σκόρ ήταν 25-25 και όλα έδειχναν πως το ματς δύσκολα θα ξέφευγε για κάποια από τις δυο ομάδες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΝΚ έδειχνε και πάλι πιο ζωηρή στα πρώτα τρία λεπτά, αλλά ο ΚΑΟΔ και πάλι μεθοδικά έκανε το 32-38 του 22', 40-40 στο 34' και πήρε και προβάδισμα 6 πόντων (46-40), ένα λεπτό αργότερα με τρίποντα των Τζόουνς και Στιγγερς.

Στο 33' οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 58-50 και έδειχναν πως θα μπορούσαν να είναι αυτοί που θα φύγουν χαμογελαστοί από το κλειστό της Δράμας. Η Κηφισιά πάλευε αλλά μέχρι και το 38' ήταν 7 πόντους πίσω (64-57).

Με πόντους των Τσαλδάρη, Κρόκερ αλλά και ένα τρίποντο του Λιακόπουλου λίγο πριν τη λήξη, η ομάδα του Παπαθεοδώρου πήγε το παιχνίδι στην παράταση, αφού ο Στίγγερ έχασε δίποντο για τη νίκη του ΚΑΟΔ.

Ο Λιακόπουλος μετά από δυο λεπτά έβαλε την ομάδα μπροστά με 71-73, ο Μπράουν με μία βολή από της δυο που κέρδισε, απέτυχε να ισοφαρίσει (72-73).
Ο Στίγγερς ισοφάρισε σε 74-74, ενώ είχε προηγηθεί 1/1 βολές από τον Μπάρλο . Ο Ζάρας έκανε το 76-74 και ο Σλαφτσάκης τάπωσε τον Τσαλδάρη που πήγε να απαντήσει.

Η ΑΕΝΚ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Κακιούζης αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Τσαλδάρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ και με τρίποντο, έδωσε στην ομάδα του μια συγκλονιστική νίκη.

Δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 71-71, 76-77 παρ.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 13 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 19 (7 ριμπάουντ), Στίγκερς 8 (2), Μπράουν 9, Βον 7, Μάρκοβιτς 2, Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 11 (2)

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 11 (!), Κρόκερ 16 (6 ριμπάουντ), Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Γκάρετ 8, Γουντς 7, Τσαλδάρης 20 (5), Αντεγκμπόγιε 3 (1), Κακιούζης 2 (7 ριμπάουντ), Μπάρλος 5,