Α2 | Με σούπερ Βράνιες το Παγκράτι

Το Παγκράτι ήταν σαρωτικό κόντρα στη Νίκη Βόλου, της οποίας επικράτησε με 95-79 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής με κορυφαίο τον Νεμάνια Βράνιες (26π. με 9/9 διπ., 7 ριμπ. 4 ασ., 4 κλ.) με τους φιλοξενούμενους να μένουν για ακόμη μία φορά χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Νίκη Βόλου ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και στο 2' προηγήθηκε με 2-9. Ο Θοδωρής Βασιλόπουλος όμως ανέλαβε δράση και με την είσοδο των Βράνιες και Γεώργαρου στο παρκέ, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι

και πήραν κεφάλι στο σκορ. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και με δύο τρίποντα του Φώτη Βασιλόπουλου, το Παγκράτι ανέβασε την διαφορά στο +11 (29-18), την οποία διατήρησε και αύξησε στο ημίχρονο, στο +15 (52-37).

Στην επανάληψη το Παγκράτι δεν μείωσε το ρυθμό του και συνέχισε να "πυροβολεί" το καλάθι της Νίκης. Στο 28' η διαφορά έφτασε στο +22 (72-50) και το Παγκράτι δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να φτάσει στο τελικό 95-79.