NBA | Οι Χιτ έκαναν τους.... ταύρους αρνάκια

Οι πρωταθλητές Μαίάμι Χιτ διέσυραν τους φιλόδοξους Μπουλς με 115-78 και έκαναν το 1-1 στη σειρά, ενώ οι Ουόριορς "έσπασαν" την έδρα των Σπερς, νικώντας τους με 91-100 κάνοντας και αυτοί με τη σειρά τους το 1-1. Αυτή η νίκη της ομάδας του Γκόλντεν Στέιτ ήρθε μετά από 30 διαδοχικές ήττες στο Σαν Αντόνιο.

Πρωταθλητές χωρίς εγωισμό δεν γίνεται και έτσι με την απρόσμενη ήττα του πρώτου αγώνα, οι Χιτς "σκόρπισαν" στους πέντε ανέμους τους Μπουλς με 115-78 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά. Πλέον ψάχνουν τουλάχιστον μία νίκη στο Σικάγο, όπου μεταφέρονται οι δύο προσεχείς αγώνες,

αρχίζοντας από τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Οι 37 πόντοι διαφορά αποτελεί τη μεγαλύτερη νίκη του Μαϊάμι στην ιστορία του για τα πλέι οφ και ταυτόχρονα την πιο βαριά των Μπουλς, που βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 46 πόντους. Ο "αειθαλής" Ρέι Άλεν είχε 21 πόντους σε μόλις 19 λεπτά, ο Λεμπρόν Τζέιμς συνείσφερε άλλους 19 μαζί με 9 ασίστ. Από της πλευρά των φιλοξενούμενων, οι Γιοακίμ Νοά και Ταζ Γκίμπσον αποβλήθηκαν στην τέταρτη περίοδο με δεύτερη τεχνική ποινή και απειλούνται με τιμωρία. Συνολικά έξι φορές τιμωρήθηκαν παίκτες των "ταύρων" με τεχνική ποινή κι άλλες τρεις παίκτες της Χιτ.

Δωδεκάλεπτα: 25-20, 55-41, 85-56, 115-78.

Χιτ: Άλεν 21, Τζέιμς 19 (9 ασίστ, 5 ριμπ.), Κόουλ 18 (6 ριμπ.), Ουέιντ 15 (5 ασίστ), Μπος 13 (5 ριμπ.), Τσάλμερς 11, Άντερσεν 7, Λιούις 4, Μπατιέ 3, Χάσλεμ 2, Μίλερ 2, Τζόουνς, Άντονι.

Μπουλς: Μπελινέλι 13 (6 ασίστ), Νοά 12 (6 ριμπ.), Ρόμπινσον 11, Μπάτλερ 9, Ραντμάνοβιτς 9, Γκίμπσον 8, Μπούζερ 8, Μοχάμεντ 6, Τόμας 2, Τιγκ.

Οι Ουόριορς "έσπασαν" τη κατάρα και μετά τις 14/2/1997 πέρασαν με 91-100 από το Τέξας νικώντας τους Σπερς εκτός έδρας για πρώτη φορά μετά από 30 διαδοχικές ήττες. Το 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης έγινε και μεταφέρεται για τα δύο επόμενα ματς στο Όκλαντ, με το πρώτο να διεξάγεται τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Οι "πολεμιστές", προηγήθηκαν ακόμη και με 20 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου. Τα "σπιρούνια" πλησίασαν μέχρι και στο -6 στη τέταρτη περίοδο, αλλά κάπου εκεί "φρέναρε" η αντεπίθεση τους.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Κλέι Τόμπσον με 34 πόντους, έχοντας 8/9 τρίποντα ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ. Ο Στέφεν Κάρι πρόσθεσε 22 πόντους για τους νικητές. Ο Τιμ Ντάνκαν με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ πάλεψε περισσότερο για τους γηπεδούχους.

Δωδεκάλεπτα: 23-28, 43-62, 72-83, 91-100.

Σπερς: Ντάνκαν 23 (9 ριμπ.), Πάρκερ 20 (6 ριμπ.), Τζινόμπιλι 12, Λέοναρντ 11 (12 ριμπ.), Γκριν 10 (6 ριμπ.), Νιλ 6, Σπλίτερ 5, Μπόνερ 2, Τζόζεφ 2, Ντιό, ΜακΓκρέιντι, Μιλς.

Ουόριορς: Τόμπσον 34 (14 ριμπ.), Κάρι 22, Μπαρνς 13, Λάντρι 10 (8 ριμπ.), Τζακ 8, Μπόγκουτ 6 (11 ριμπ.), Γκριν 5 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Εζέλι 2.