ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Με... εκτελεστή «3D» και οργανωτή «Ξανθό»

Ο Παναθηναϊκός έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Δημήτρη Διαμαντίδη (20π.,1/2 διπ., 6/8 τριπ., 5 ριμπ.) αλλά και τον Βασίλη Ξανθόπουλο (6π.,10ασ.) πέρασε από την Ελευσίνα, όπου επικράτησε του «μαχητικού» για ένα ημίχρονο Πανελευσινιακού με 59-77 στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 20ή αγωνιστική της Α1.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν το «τριφύλλι» και τρέχοντας σερί 12-0 από το 2’ ως το 6’ προηγήθηκαν με 12-4. Αμεση, όμως, ήταν η απάντηση του Παναθηναϊκού,

με τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα (13-15, 8’) και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +1 (18-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, όμως, να συνεχίζει να… πυροβολεί πίσω από την γραμμή των 6.75 και να διαμορφώνει με τρίποντο το 33-39 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν κι έκανε επιμέρους σκορ 9-20 (42-59, 30’) «καθαρίζοντας» ουσιαστικά και το παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε ως και τους 21 πόντους (47-68 στο 34’ και 49-70 στο 70’), με τους «πράσινους» να επικρατούν εν τέλει με 59-77, παρότι οι «σταχυοφόροι» είχαν μειώσει σε 57-70 στο 36’.

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-39, 42-59 , 59-77
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 5, Παπανικολόπουλος 7 (1), Παπανικολάου 2, Δημάκος 3 (1), Γκίμπσον, Μαγκουνής 15 (3), Λιακόπουλος 3 (1), Δεληγιάννης, Τσιάκος 4 (1), Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4, Εζιούκου 14.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 5, Μπράμος, Ματσιούλις 9 (1), Ούκιτς 5, Λάσμε 4, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 20 (6/8τρ), Γκιστ 13 (1), Μπανκς 5 (1), Ξανθόπουλος 6 (2/2 τριπ., 10 ασ.), Γιαννόπουλος 7 (1), Σκορδίλης.