ΑΓΟΡ | Διπλό στην Περιβόλα με δίδυμο "φωτιά"

Με κορυφαίους τους Μαρκ Κάρτερ (15π.) και Νέστορα Κόμματο (20π.), το Ρέθυμνο αν και δυσκολεύτηκε, έφυγε με το διπλό από την Περιβόλα, επικρατώντας με 65-75 του Απόλλωνα, στο παιχνίδι που άνοιξε την 20η αγωνιστική της Α1.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 3' είχε προηγηθεί με 1-9. Ο Απόλλωνας δυσκολευόταν στην επίθεση κατι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, που ήταν πιο συγκεντωμένοι και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγούνταν με 15-24.

Στην δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεσή του και με ένα επιμέρους σκορ 14-8, κατάφερε στο 16' να μειώσει σε 29-32.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το Ρέθυμνο να διατηρεί μικρό προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 37-40.

Στην επανάληψη το παιχνίδι στο ίδιο μοτίβο. Ο Απόλλωνας δεν επέτρεπε στο Ρέθυμνο να "ανοίξει" την διαφορά και στο 26' κατάφερε με τρίποντο του Πέτροβιτς να ισοφαρίσει σε 47-47 αλλά και να προηγηθεί με 49-47 με 2/2 βολές του Γκραντ, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στο τέλος της περιόδου προηγούνταν με 54-56.

Στην τελευταία περίοδο το "θρίλερ" συνεχίστηκε. Οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με το Ρέθυμνο να έχει μικρό προβάδισμα. Στο 36' το σκορ ήταν 60-61 για τον ΑΓΟΡ αλλά ο Απόλλωνας πέρασε ξανά μπροστά με 62-61 στο 37', όμως ο Χορν ισοφάρισε εκ νέου σε 62-62 αμέσως μετά. Δύο λεπτά πριν από την λήξη το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 62-67 και με καθοριστικά καλάθια από τον Κόμματο, κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη με 65-75.

Δεκάλεπτα: 15-24, 37-40, 54-56, 65-75

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 12(2), Αργυρόπουλος 13(1), Γκραντ 8, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 12(1), Κλάιμπερ 3(1), Ζαφίρης 5(1), Τέρνερ 8, Κρόλο 1.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 9(1), Καλλινικίδης 4, Αγγελόπουλος 3(1), Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 8, Κόμματος 20(3), Κάρτερ 15(2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 9(2), Σιζόπουλος 3(1).