Στους «8» του Champions League Μπαρτσελόνα και Σαχτάρ

Κακοί οικοδεσπότες αποδείχτηκαν οι γηπεδούχοι στις πρώτες ρεβάνς της φάσης των «16» του Champions League. Στο «Καμπ Νου» η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-1 της Άρσεναλ ανατρέποντας το 2-1 του πρώτου αγώνα, ενώ στην Ουκρανία η Σαχτάρ νίκησε για δεύτερη φορά τη Ρόμα, αυτή τη φορά με 3-0. Μπαρτσελόνα-Άρσεναλ 3-1 (1-2) Εκπληκτικό παιχνίδι στο «Καμπ Νου», τουλάχιστον στο δεύτερο ημίχρονο, στη ρεβάνς μεταξύ Μπαρτσελόνα και Άρσεναλ για την φάση των «16» του Champions League.
Στον πρώτο αγώνα στο «Εμιρέιτς» οι «κανονιέρηδες» είχαν επικρατήσει με 2-1 και παρατάχθηκαν στην Βαρκελώνη με σκοπό να κρατήσουν το «0» στην άμυνα.

Το σύνολο του Αρσέν Βενγκέρ αμύνονταν υποδειγματικά και σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, διατηρώντας ωστόσο την κατοχή της μπάλας. Στο 16ο λεπτό ο Ντάνι Άλβες εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ, ο Στσέζνι απόκρουσε αλλά τραυματίστηκε. Τη θέση του πήρε ο Αλμούνια που ήταν από τους κορυφαίους της Άρσεναλ στον αγώνα.