Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα ημιτελικά του Stockholm Open, νίκησε με 2-0 τον Ίμερ (Videos)

Πρόσω ολοταχώς για την κατάκτηση του τίτλου στο Όπεν της Στοκχόλμης από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

¡Quiebre y set para Tsitsipas!

Espectacular primer parcial en #Estocolmo: 7-5 del griego a Ymer.#MiraloEnStarPlus https://t.co/gopRoHZwHX pic.twitter.com/KBAA579lFF

ESPN Tenis (@ESPNtenis) October
21, 2022

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας απέκλεισε με 7-5, 6-3 τον Μίκαελ Ίμερ και προκρίθηκε στον ημιτελικό. Το Σάββατο θα παίξει με τον νικητή του αγώνα του Τιαφό με τον Ρουσουβουόρι για μια θέση στον τελικό.

SENSATIONAL @MikaelYmer | @sthlm_open | #StockholmOpen pic.twitter.com/IeVNT7ZAVA

ATP Tour (@atptour) October 21, 2022

Στον άλλο ημιτελικό θα δώσουν μάχη οι Ρούνε-Ντε Μινόρ.

Πώς εξελίχθηκε ο αγώνας

Στο 1ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε με μπρέικ στο 3-1 και εάν και είχε δύο ευκαιρίες για μπρέικ πόιντ ο Ίμερ μείωσε σε 4-2.

Ο Έλληνας έσβησε με τη σειρά του 3 μπρέικ πόιντ και έφτασε στο 5-2.

Ο Σουηδός με σπουδαίο τένις πήρε πίσω το μπρέικ (5-4) και ισοφάρισε σε 5-5. Στο 11ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς έσβησε μπρέικ πόιντ και στο 12ο με μπρέικ έκλεισε το σετ στο 7-5.

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-0 με μπρέικ όμως ο Ίμερ είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ.

Ο Έλληνας έσβησε το διπλό αλλά και ακόμη ένα και έφτασε στο 3-0. Με υπομονή απέκτησε προβάδισμα με 4-1 και με 5-2. Τελικά ο Τσιτσιπάς θα κλείσει το σετ στο 6-3.