Στέφανος Τσιτσιπάς: Εύκολη νίκη στην πρεμιέρα του Shanghai Masters (Video)

Εύκολη επικράτηση στην πρεμιέρα του στο Rolex Shanghai Masters, του Στέφανου Τσιτσιπά απέναντι στον Ρίνκι Χιτζικάτα, με 6-4, 6-2 μέσα σε 82 λεπτά, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον 3ο γύρο (φάση «32») της διοργάνωσης. Εκεί, ο Έλληνας τενίστας θα αναμετρηθεί με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ και τον Ούγκο Ουμπέρ.

Ο 22χρονος Αυστραλός προσπάθησε στο πρώτο σετ, σπάζοντας μάλιστα το σερβίς του

Τσιτσιπά, ισοφαρίζοντας 4-4. Όμως ο Έλληνας πρωταθλητής με νέο μπρέικ έκανε το 5-4 και 6-4 για να πάρει το πρώτο σετ.

Stef Seals It @steftsitsipas wins the last points in a row to beat Hijikata 6-4 6-2! #RolexShanghaiMasters pic.twitter.com/cLgVJudNb7

Tennis TV (@TennisTV) October 7, 2023

Στο δεύτερο σετ έκανε δύο συνεχόμενα μπρέικ (3-2, 5-2), και παίρνοντας δέκα σερί πόντους έφτασε στη νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία του 26χρονου Έλληνα πρωταθλητή στο tour μετά τον πρώτο γύρο του US Open. Βρίσκεται στο Νο.6 του Race στο δρόμο προς το ATP Finals στο Τορίνο (12-19/11), στην προσπάθειά του να εδραιώσει τη θέση του στην πρώτη οκτάδα.