Γαλλία - Ελβετία 5-2

Το τελείωσαν πριν καν αρχίσει! Οι Γάλλοι διέλυσαν, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, τους Ελβετούς και χάρη στην επικράτησή τους με σκορ 5-2 βρίσκονται σχεδόν και με… τα δύο πόδια στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σαρωτικοί οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάν στην «Αρένα Φοντέ». Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν «τσακ-μπαμ» 2-0 με δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού, καθώς μετά την κεφαλιά του Ζιρού στο 17’, ο Ματουϊντί πήρε την σκυτάλη. Το χαμένο πέναλτι
του Μπενζεμά δεν πτόησε τους Γάλλους, που έκλεισαν το ημίχρονο στο 3-0 με γκολ του Βαλμπουενά στο 40’.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι παίκτες του Χίτσφελντ ξεθάρρεψαν αλλά τους βγήκε ξινό. Οι «τρικολόρ» ξαναπάτησαν γκάζι και ο επιθετικός της Ρεάλ πήρε το αίμα του πίσω κάνοντας το 4-0 στο 67’, ενώ ο Σισοκό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 με ωραίο πλασέ στην κίνηση στο 72’. Οι Ελβετοί ξύπνησαν στο φινάλε και κατάφεραν να μειώσουν με τους Τζεμαϊλί (80) και Τσάκα (87’).