Υποβιβάστηκε η Χέρτα του Οτο

Ο Οτο Ρεχάγκελ δεν κατάφερε να "σώσει" τη χρονιά στην ομάδα του Βερολίνου, που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Φορτούνα (1-2 το 1ο ματς) στο Ντίσελντορφ κι έτσι τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Zweiteliga.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο το ματς, αφού πριν καλά καλά κυλήσουν 25 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο προηγήθηκαν με 1-0 χάρη στο εκπληκτικό γκολ που πέτυχε ο -δανεικός από το Αμβούργο- Μπάιτερ.Η απάντηση της Χέρτα ήρθε στο 23'
με τον Μπεν Χατίρα για το 1-1, αλλά ο ίδιος παίκτης στο 55' "κρέμασε" την ομάδα του με την αποβολή του (2η κίτρινη).Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιοβάνοβιτς με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1. Στο 85' ο Ράφαελ έδωσε... ζωή στην ομάδα του, ισοφαρίζοντας σε 2-2, με τη Χέρτα πλέον να θέλει ένα γκολ για την παραμονή.Το "χρυσό" γκολ δεν ήρθε, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να μπαίνουν στο γήπεδο στο 96' (πριν από τη λήξη του αγώνα)! Υστερα από περίπου 15 λεπτά παίχτηκε το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χωρίς να αλλάξει κάτι.Η Φορτούνα θα αγωνίζεται στα σαλόνια της Bundesliga τη νέα χρονιά, κάτι που έχει να πετύχει από το 1997!