Βύθισε τη Μαγιόρκα η Μπιλμπάο

Με νίκη που την απομακρύνει από την γραμμή του υποβιβασμού η Αθλέτικ Μπιλμπάο "βύθισε" τη Μαγιόρκα, επικρατώντας με 2-1.Νίκη ανακούφισης πήρε η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικρατώντας με 2-1 της Μαγιόρκα στο εντός έδρας παιχνίδι μεταξύ τους. Οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα στο 8ο λεπτό με τον Αντουρίθ, με το έργο τους να διευκολύνει η αποβολή του Φοντάς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.Στο 79ο λεπτό ο Φερνάντο Γιορέντε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ντος Σάντος μείωσε με 2-1 για τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.Με τη νίκη αυτή η Μπιλμπάο απομακρύνεται από την ουρά σε αντίθεση με τη Μαγιόρκα που παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και βρίσκεται αντιμέτωπη με τον υποβιβασμό.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:Σάββατο 11/5Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 2-1 (8' Αρντουίθ, 79' Γιορέντε, Ντος Σάντος 81')19:00 Βαγιαδολίδ - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια19:00 Βαγιαδολίδ - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια23:00 Εσπανιόλ - Ρεάλ ΜαδρίτηςΚυριακή 12/520:00 Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα22:00 Μάλαγα - Σεβίλη