"Βασίλισσα" η Μάλαγα! (vid.)

Τι κι αν δεν βγει λόγω τιμωρίας σε κάποια ευρωπαϊκή διοργάνωση την επόμενη σεζόν; Η Μάλαγα πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 απέναντι στη Ρεάλ και την πλησίασε στους δύο πόντους, με την ομάδα του Μουρίνιο να μη μπορεί να βάλει τέλος στη φετινή κατρακύλα και να μένει 7 βαθμούς πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης και 16 πίσω από την Μπαρτσελόνα!Στο πρώτο μέρος, η Ρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ρονάλντο στο 23' να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντι Μαρία σέντραρε χαμηλά από τα δεξιά αλλά ο πορτογάλος φάτσα με το τέρμα έστειλε τη μπάλα άουτ!Ακολούθησε άλλη μία καλή φάση με τον Ντι Μαρία για τη Ρεάλ,
ο οποίος πήγε να κρεμάσει τον Καμπαγιέρο, αλλά ο Μονρεάλ έσωσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.Στο δεύτερο μέρος η Μάλαγα πήρε περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ίσκο στο 49'. Ο νεαρός μέσος της Μάλαγα πήρε τη μπάλα από τον Χοακίν έξω απ'την περιοχή και με πολύ ωραίο σουτ νίκησε τον Αντάν και έβαλε μπροστά την ομάδα του.Στο 66' η Ρεάλ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Σέρχιο Σάντσεζ μετά από φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή της Μάλαγα, για να έρθει ο Σάντα Κρουζ έξι λεπτά αργότερα να βάλει εκ νέου την Μάλαγα στη θέση του οδηγού με εύκολο πλασέ σε κενό τέρμα, μετά από ασταθή απόκρουση του Αντάν σε προσπάθεια του Χοακίν.Στο 76', ίδιος παίκτης έστειλε τους φίλους της Μάλαγα στον έβδομο ουρανό πετυχαίνοντας το 3-1, αλλά μέσα σε ένα πεντάλεπτο ο Μπενζεμά ξαναέβαλε τη "βασίλισσα" στο παιχνίδι με ωραίο τελείωμα μετά από σέντρα του Μεζούτ Οζίλ.Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο προσπάθησε μάταια να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την Μάλαγα να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη με 3-2.Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ρεάλ μένει 7 βαθμούς πίσω από τη Ρεάλ, ενώ η Μάλαγα ξεπέρσε στη βαθμολογία τη Μπέτις με 31 βαθμούς, δύο λιγότερους από τους "μερένχες".Στο άλλο ματς της αγωνιστικής που τελείωσε πριν από λίγο, η Γρανάδα πήρε μεγάλο διπλό (1-2) μέσα στην έδρα της Οσασούνα και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας 16 πόντους και ισοβαθμεί με τη Μαγιόρκα στην 15 θέση.