Βαριά ήττα της Καβάλας στην Βαλκανική Λίγκα

Η Καβάλα γνώρισε βαριά ήττα στην Βουλγαρία, με 71-100 από την Ρίλσκι, στο πλαίσιο της έκτης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων της Βαλκανικής Λίγκας. Παρά την ήττα, η ελληνική ομάδα εξασφάλισε την πρόκρισή της στο Top 6 της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την επαφή τους με το σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Ρίλσκι μνα προηγείται με 30-23.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι βούλγαροι
ήταν καταιγιστικοί και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-8, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +21 (52-31).Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κορωνιού προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η Ρίλσκι πήγε στην τέταρτη περίοδο με +30 (85-55), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στην συνέχεια.Η Ρίλσκι επικράτησε με το τελικό 100-71, με την ελληνική ομάδα να γνωρίζει την τέταρτη ήττα της στην διοργάνωση.Η Καβάλα τερμάτισε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του γκρουπ Β, πίσω από την Ρίλσκι που είναι πρώτη και την Τέοντο που βγήκε δεύτερη και εξασφάλισε την πρόκρισή της στο Τop 6 της διοργάνωσης. Οι αναμετρήσεις της δεύτερης φάσης της Βαλκανικής Λίγκας θα ξεκινήσουν στις 22 Ιανουαρίου.Τα δεκάλεπτα: 30-23, 52-31, 85-55, 100-71.Ρίλσκι Σπόρτιστ: Σμιθ 25(7/8τρ.), Γκέριν, Βαρντάροφ, Μίρκοβιτς 29(6/12τρ.), Χρίστοφ, Γκούγκινο 9, Βακλίνοφ 7, Ιβάνον 3, Γκεοργκίεφ 3(1), Ζαχαρίεφ 13(2), Κίροβ 5(1), Ντουμπρί 6.Καβάλα: Πάνος 16, Αράπης 2, Καλαμπάκας 14(1), Μανωλόπουλος 8, Στυλιανού 3(1), Στεφανίδης 1, Βελισσαρίου 7(1), Μίτροβιτς 8(2), Γκαγκαλούδης 6, Κρστέβσκι, Κόλεμαν 1, Ατσάρα 5.