Τρίποντο με Βίτορ και Στοχ ο ΠΑΟΚ, 2-1 στη Βέροια

Με γκολ των Βίτορ και Στοχ ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα με 2-1 από τη Βέροια, έχοντας στο πλευρό του περισσότερους από 3.000 φίλους του, που μετέτρεψαν το στάδιο σε... μικρή ΤούμπαΜε γκολ απάντησε ο ΠΑΟΚ στο δυνατό ξεκίνημα της Βέροιας σε
κάθε ημίχρονο, φτάνοντας σε μία σχετικά εύκολη νίκη. Η ομάδα το Χουμπ Στέφενς δεν εντυπωσίασε, αλλά ήταν αποτελεσματική και έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει αυτό, που ήθελε, έχοντας στην 11άδα Νίνη-Τζαβέλλα με δύο μόλις προπονήσεις. Ο Βίτορ άνοιξε το σκορ στο 17' μετά από κόρνερ του Λούκας, ενώ ο Στοχ με δυνατό σουτ στο 66' κλείδωσε τη νίκη. Το μόνο, που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Κάαεν, που έκαντε ντεμπούτο, ήταν να μειώσει στο 84’ με τον Μρντάκοβιτς. Ο Δικέφαλος έφτασε τους 9 βαθμούς σε τέσσερα ματς, πετυχαίνοντας την πρώτη εκτός έδρας του νίκη, ενώ η Βέροια γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.Με τους Νίνη, Τζαβέλλα να ντεμπουτάρουν ξεκίνησε στην 11άδα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε νωθρά στο ματς. Η Βέροια προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις στο 10λεπτο με σημαντικότερη αυτή του Μπαργκάν, που σημαδέψει την εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Ο Δικέφαλος ξύπνησε στη συνέχεια και άγγιξε το γκολ στο 16', αλλά ο Αναστασόπουλος με εκπληκτική επέμβαση σταμάτησε το ψαλιδάκι του Αθανασιάδη.Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα όμως στην επόμενη φάση και ο αμαρκάριστος Βίτορ άνοιξε το σκορ στο 17' με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λούκας. Ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα μέτρα του, ήλεγξε το ρυθμό και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0. Μία στο 25' όταν ο Τραπ απομάκρυνε λίγο πριν τη γραμμή και άλλη μία με τον Αθανασιάδη να πλασάρει μόλις άουτ στο 37'. Λίγο νωρίτερα (στο 35') ο Χακόμπο είχε κρατήσει το μηδέν σε προσπάθεια του Καλτσά.Οπως και στο α' μέρος, έτσι και στην επανάληψη η Βέρια ήταν αυτή, που μπήκε δυνατά. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με στημένες φάσεις, ενώ στο 56' ο Μρντάκοβιτς πέταξε στα σκουπίδια απίστευτη ευκαιρία, σουτάροντας άουτ από θέση τετ α τετ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια και σιγά σιγά έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στο δικό τους τέμπο, φτάνοντας στο "σίγουρο" 2-0.Αρχικά προειδοποίησαν με κεφαλιά του Αθανασιάδη, που απόκρουσε στο 63' εντυπωσιακά ο Αναστασόπουλος, και στο 66' κλείδωσαν το τρίποντο με δυνατό σουτ του Στοχ, που στο 66' διπλασίασε τα ασπρόμαυρα τέρματα. Η Βέροια δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει στο 84' με τον Μρντάκοβιτς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στην ισοφάριση, καθώς ο ΠΑΟΚ με σωστή αμυντική λειτουργία κράτησε το τρίποντο