Τρέχει με 100 ο Ολυμπιακός (+35 τον Άρη)

Για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικός ο Αρης στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές συνέτριψαν τους θεσσαλονικείς με σκορ 100-65, πετυχαίνοντας την 11η συνεχόμενη νίκη τους σε Ελλάδα και Ευρώπη και παραμένοντας η μοναδική ομάδα στην φετινή Α1 χωρίς βαθμολογική απώλεια μετά από 8 αγωνιστικές.Ο Αρης
μπήκε με μπασκετικό θράσος στο παρκέ του ΣΕΦ και του βγήκε σε καλό... Με κρεσέντο του Πάσαλιτς έξω από τα 6,75μ. και επιθετική πολυφωνία δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ (9-9 στο 3', 11-11 στο 4' και 20-20 στο 8'). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ 28-24, με τους Πάουελ και Παπανικλάου να έχουν σημειώσει τους 17 από τους 28 πόντους της ομάδας τους. Αντίθετα, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έβρισκε διαδρόμους στο καλάθι με τους Μποχωρίδη, Χαρίση, Σαρικόπουλο και Βεργίνη.Ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 13' (30-31) και πήγε στο +4 στο 15' (33-37). Κάπου εκεί έσφιξαν τα ζωνάρια στον Ολυμπιακό, ο οποίος με σερί 10-0, προερχόμενο από τους Αντιτς και Γκετσεβίτσιους που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος, μετέτρεψε το 33-37 σε 43-37 στο 19'. Ο Β. Μποχωρίδης με γκολ - φάουλ έκανε το 43-40, για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα ημιχρόνου ο εκπληκτικός φέτος Παπανικολάου με σουτ τριών πόντων (46-40).Με τον Πάουελ να φτάνει τους 12 πόντους, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (+10, 54-44) στο 24' και τη διατήρησε σε ασφαλή επίπεδα, χάρη στον Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους σε 3 λεπτά (64-51) στο 28'. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +22 (73-51) και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Κατσίβελη και τον Μαυροειδή, ο οποίος με γκολ φάουλ έφτασε τους 11 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 100-65.