Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λιθουανία μετά τη νίκη της σε βάρος της Σερβίας με 99-88

Η Λιθουανία νίκησε άνετα τη Σερβία με 99-88 και ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο βάθρο σε επίπεδο Μουντομπάσκετ. Το σύνολο του Κεστούτις Κεμζούρα κατέκτησε την τρίτη θέση έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Λίνας Κλέιζα και Μάντας Καλνιέτις, ενώ αντίθετα οι πλάβι έδειξαν το καλό τους πρόσωπο μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα.

Ντέρμπι για ένα δεκάλεπτοΟι σέρβοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (18-9), όμως οι λιθουανοί ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου όσο και σε

αυτό του πρώτου μέρους. Το 23-22 υπέρ των παικτών του Κεμζούρα μετά από 10 λεπτά αγώνα έγινε 48-35 χάρη σε γκολ φάουλ του Καλνιέτις λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Αν δεν ήταν και το τρίποντο του Ράσιτς στην τελευταία επίθεση τότε οι λιθουανοί θα είχαν το τέλειο δεκάλεπτο και οι σέρβοι θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με σκυμμένα τα κεφάλια. Ενα τέλειο δεκάλεπτο το οποίο εξελίχθηκε έτσι χάρη στην εξαιρετική παρουσία του Λίνας