Της έχει πάρει τον αέρα η Βασίλισσα

18:59 2/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Σε ένα ακόμα clasico η Ρεάλ Μαδρίτης ανάγκασε σε ήττα την Μπαρτσελόνα. Τέσσερις μέρες μετά το θριαμβευτικό 3-1 στο Καμπ Νου, η ομάδα του Μουρίνιο κέρδισε 2-1 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημαΗ Μπαρτσελόνα βρίσκεται στο +13 και αγκαλιά με την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά μπροστά σε 80.000 φίλους της η Ρεάλ Μαδρίτης φρόντισε για ακόμα ένα ματς να πληγώσει την περηφάνια της. Οι μερένχες δείχνουν να έχουν πάρει τον αέρα των μπλαουγκράνα και τους ανάγκασαν σε μία ακόμα ήττα, αυτή τη φορά με 2-1. Ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 6', ο Μέσι ισοφάρισε στο 18' και ο Ράμος έδωσε
τη νίκη στη Βασίλισσα στο 82'. Δοκάρι ο Ρονάλντο στο 87' και έντονες διαμαρτυρίες της Μπαρτσελόνα για μη καταλογισμό πέναλτι στις καθυστερήσεις. Κόκκινη για τον Βαλντές μετά τη λήξη του αγώνα.Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Ρεάλ Μαδρίτης, αφού μόλις στο 6' βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Μοράτα με ωραία προσπάθεια και σέντρα από αριστερά βρήκε τον Μπενζεμά στην καρδιά της περιοχής και αυτός με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ. Η Μπαρτσελόνα δυσκολευόταν να βγάλει ευκαιρίες, πέφτοντας πάνω στη διπλή ζώνη άμυνας των μερένχες, αλλά μόλις ο Μέσι βρήκε πεδίο δράσης -μετά από κάθετη του Αλβες- κατάφερε να ισοφαρίσει στο 18' νικώντας με συρτό αριστερό πλασέ το Λόπεθ μέσα από την περιοχή.Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους μπλαουγκράνα να έχουν την πρωτοβουλία, όπως συνήθως, και τη Ρεάλ να μένει προσηλωμένη στο πλάνο της, το οποίο στηριζόταν στη σφιχτή άμυνα και τις γρήγορες αντεπιθέσεις. Ο Μέσι στο 32' είχε μία καλή ευκαιρία, αλλά σούταρε με το δεξί, γεγονός που διευκόλυνε τον Λόπεθ να μπλοκάρει, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τις ευκαιρίες με τον Μορατά να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των διχτύων στο 38'.Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στην επίθεση. Οι μπλαουγκράνα είχαν δύο καλές στιγμές με Ντάνι Αλβες και Βίγια, ωστόσο μετά το 55' η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε ρυθμούς, κάτι που οφείλεται στην είσοδο των Ρονάλντο και Κεντίρα. Ο πορτογάλος δεν άργησε να προβληματίσει τους μπλαουγκράνα, όταν στο 65' ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Βαλντές με μακρινή εκτέλεση φάουλ, ενώ είχε κι ένα σουτ άουτ από καλή, αλλά πλάγια θέση, στο 69'.Η ομάδα του Μουρίνιο συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 76' έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Πέπε έβγαλε τετ α τετ τον Μοράτα, αλλά αυτός νικήθηκε από τον Βαλντές. Ο καταλανός τερματοφύλακας ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο 82' όταν ο Ράμος έβαλε την σφραγία του αρχηγού και με κεφαλιά -από κόρνερ του Μόντριτς- νίκησε τους πάντες και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Ρεάλ. Οι μερένχες θα μπορούσαν να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, αλλά ο Ρονάλντο στο 87' σημάδεψε στο δοκάρι, αλλά όπως και να έχει για ακόμα ένα clasico έριξε στο καναβάτσο την Μπαρτσελόνα. Στις καθυστερήσεις πάντως οι μπλαουγκράνα διαμαρτυρήθηκαν για μη καταλογισμό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ράμος στον Αντριάνο.