Την πρώτη της νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ της Αγκυρας, πανηγύρισε η εθνική κορασίδων

22:42 2/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με όπλο το σερβίς και ώριμο παιχνίδι σε μπλοκ-άμυνα, η εθνική κορασίδων επικράτησε της Ουκρανίας με 3-2 σετ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Τουρκίας. Η Ελλάδα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα με 2-0 σετ και αν πάθαινε μπλακ άουτ στα δύο επόμενα θα μπορούσε να είχε πάρει τρίποντο. Τελικά αρκέστηκε στους δύο βαθμούς, που πανηγυρίστηκαν
έξαλλα από τις πιτσιρίκες. Η εθνική παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου, ωστόσο η 4η θέση και η πρόκριση στην 8άδα δεν απέχουν πολύ… Αύριο (3/5) το πρόγραμμα έχει ρεπό και ακολουθούν τα καθοριστικά ματς με Γερμανία και Σλοβακία.Το +4 που πήρε η Ουκρανία με το… καλημέρα (4-0, 6-2, 11-7) δεν πτόησε τις ελληνίδες διεθνείς. Ετσι, με καλό σερβίς που χάλασε την αντίπαλη υποδοχή, με το μπλοκ να περίμενει και να σπάει μπάλες και εκμεταλλευόμενη τα ουκρανικά λάθη, η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά με 12-11, για πρώτη φορά στο σετ.Οι ουκρανές απάντησαν γρήγορα (15-13) με την Στράντζαλη, εμφανώς κουρασμένη από χθες, να είναι ο… αδύναμος κρίκος σε υποδοχή (12%) και επίθεση (0/7). Ετσι, η Μπαρζούκα πέρασε στο ματς την Γενιτσαρίδη (σ.σ. βασική είχε ξεκινήσει η Καλανταρίδου) η οποία με άσο έκανε το 15-15. Ακολούθησε ένας άσος της Χατζηευστρατιάδου και δύο της Εμμανουηλίδου για το 23-20, με την Γενιτσαρίδη να γράφει το τελικό 25-21!Πιο ψυχοφθόρο, αλλά με το ίδιο, νικηφόρο, αποτέλεσμα το δεύτερο σετ. Με καλό πρώτο χρόνο η γαλανόλευκη ήταν μπροστά με 6-5 και με σερβίς που πίεζε διατηρούσε μια διαφορά δύο-τριών πόντων που έγινε +4 (14-10) με το μπλοκ της Βασιλαντωνάκη και +5 (19-14) με τα λάθη των αντιπάλων.Προς το φινάλε του σετ οι ουκρανές δυσκόλεψαν το σερβίς τους και τα λάθη στην υποδοχή έφεραν και κακές επιθέσεις με αποτέλεσμα το 21-17 να γίνει 23-23, με την Γενιτσαρίδη να μην μπορεί να τελειώσει επίθεση. Σε εκείνο το σημείο, με πιο καθαρό μυαλό πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-23 και ήρθε η Χατζηευστρατιάδου με μπλοκ να… αποτελειώσει τις ουκρανές για το 25-23 και το 2-0 σετ!Τα παιχνίδια όμως δεν τελειώνουν στο 2-0 και στο τρίτο σετ οι ουκρανές έκαναν την ανατροπή. Πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή (5-2, 9-3) και με σερί από ελληνικά λάθη έφτασαν να προηγούνται με 8 πόντους διαφορά (14-6).
Η αντίδραση της γαλανόλευκης δεν ήρθε ποτέ, με εξαίρεση το ξέσπασμα με δύο άσους της Γενιτσαρίδη που μείωσαν προσωρινά σε 15-10. Το σετ είχε χαθεί, αφού οι ουκρανές, χωρίς να νιώθουν πίεση στο σερβίς, έκαναν… πάρτι και έφτασαν στο 20-12 και το 23-14, πριν τελικά πανηγυρίσουν με 25-16.Ιδια -άσχημη- εξέλιξη και το τέταρτο σετ… Η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 8-7 με άσο της Εμμανουηλίδου και 10-9 με πλασέ και άσο της Χρηστινίδου και κάπου εκεί έπαθε… μπλακ άουτ. Οι ουκρανές έτρεξαν ένα σερί 5-0 με τρεις άσους της Ντοροσένκο και στη συνέχεια… πάτησαν γκάζι. Παρά τις αλλαγές της Μπαρζούκα, η γαλανόλευκη δεν μπήκε ποτέ σε αυτό το σετ.Μάλιστα ενώ μείωσε σε 16-19 με την Βασιλαντωνάκη (που πέρασε αλλαγή αντί της Στράντζαλη η οποία είχε ξεκινήσει βασική διαγώνιος), στη συνέχεια... έφαγε νέο σερί και έχασε το σετ μ