Την πρόκριση στη φάση των 32 του Europa League και την πρωτιά του 2ου ομίλου όπου συμμετέχει και ο Αρης εξασφάλισε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, 1-0 τη Ρόζενμποργκ

Αν και τα βρήκε... σκούρα στο Τροντχάιμ, η Μπάγερ Λεβερκούζεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 σε βάρος της Ρόζενμποργκ και να εξασφαλίσει, όχι μόνο την πρόκριση, αλλά και την πρώτη θέση του 2ου ομίλου όπου συμμετέχει και ο Αρης. Κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι
Οι Ασπιρίνες ήξεραν ότι με νίκη εξασφάλιζαν πρόωρα την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση, γι` αυτό και πίεσαν από το πρώτο λεπτό για το γκολ.Γιόργκενσεν και Μπέντερ ήταν οι πιο δραστήριοι για τους φιλοξενούμενους, με τον πρώτο να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 24`, όταν ο Χίπια εκτέλεσε φάουλ, εκείνος πήδηξε για την κεφαλιά, αλλά ο Ερλουντ έδιωξε σωτήρια.Για την ομάδα του Τροντχάιμ αποτελούσαν μόνιμη πηγή κινδύνων οι Πρίκα και Μόλτνσκρεντ, χωρίς, όμως, να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα του Γκιέφερ.Ελυσε τον γόρδιο δεσμό ο Σαμ
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και τελικά κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Στο 35ο λεπτό, ο Ρέιναρτζ έβγαλε τη μακρινή μπαλιά στον Σαμ κι εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να