Τσάρος στην Ρωσία!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα μέσα στην Ρωσία και επιβλήθηκε με 72-68 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, ενώ παράλληλα μαζί με τον ροζ φύλλο αγώνα, απέκλεισε την αντίπαλό του από την συνέχεια της διοργάνωσης. Οι πράσινοι είχαν την υπεροχή για τρία δεκάλεπτα αλλά στο 4ο έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή
τους και επέτρεψαν σε μία ψυχωμένη ΤΣΣΚΑ να επιστρέψει στο ματς. Στο τέλος όμως μίλησαν οι καλύτεροι των πρασίνων, Δημήτρης Διαμαντίδης (17 πόντοι) και Στράτος Περπέρογλου (12 πόντοι) , οι οποίοι χάρισαν την νίκη στην ομάδα τους Με όπλο την περιφέρεια!
Η περιφερειακή ευστοχία αποτελεί βαρόμετρο στις περισσότερες αναμετρήσεις και ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ξεκινήσει πολύ δυνατά το παιχνίδι στον συγκεκριμένο τομέα. Οι πράσινοι ευστόχησαν σε 4 από τις 5 προσπάθειες για τρίποντο που επιχείρησαν στην 1η περίοδο και χάρις σε ένα... κλασικό τρίποντο Διαμαντίδη, εκτός ισορροπίας, με την λήξη ακριβώς του χρόνου, τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με  23-18. Το τριφύλλι παρουσιάσ