Θετικά τεστ από Ν. Αφρική και ΗΠΑ, που επικράτησαν σε φιλικά με τις Δανία και Αυστραλία αντίστοιχα

18:56 5/6/2010 - Πηγή: Sport.gr

Το γκολ του Κατλέγκο Μπέλα στο 76ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στη Νότια Αφρική στο φιλικό με τη Δανία. Οι διοργανωτές του Παγκόσμιου Κυπέλλου επικράτησαν με 1-0, αποδεικνύοντας ότι είναι έτοιμοι ενόψει της πρεμιέρας της διοργάνωσης, σε αντίθεση με την ομάδα του Μόρτεν Ολσεν, που προβλημάτισε με την εμφάνισή της.

Να θυμίσουμε ότι η Νότια Αφρική συμμετέχει στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης απέναντι στις Γαλλία,

Μεξικό και Ουρουγουάη, ενώ η Δανία στον 50 με τις Ολλανδία, Ιαπωνία και Καμερούν.

Θετικό ήταν και το τεστ των ΗΠΑ, που κέρδισαν με 3-1 την Αυστραλία σε φιλική αναμέτρηση. Ο Μπαντλ πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των αμερικανών, στο 4’ και στο 31’ και ο Γκόμεζ στην εκπνοή του αγώνα σημείωσε το τρίτο τέρμα. Το μοναδικό γκολ για τους αυστραλούς πέτυχε ο Καχίλ στο 19ο λεπτό.

Το συγκρότημα του Μπομπ Μπράντλεϊ αντιμετωπίζει στον 3ο όμιλο την Αγγλία, τη Σλοβενία και την Αλγερία, ενώ η Αυστραλία βρίσκεται στο 4ο γκρουπ απέναντι σε Γερμανία, Σερβία και Γκάνα.