Τεράστια νίκη με το "καλημέρα" η Εθνική, 2-1 το Μεξικό (vid.)

Πολύ μεγάλη νίκη για την εθνική μας ομάδα απέναντι στο Μεξικό, στο πρώτο της παιχνίδι για το Μουντιάλ Νέων που φιλοξενείται στην Τουρκία. Παρά το γεγονός πως οι μεξικανοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, το συγκρότημα του Κώστα Τσάνα κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Γκαζιάντεπ, επικρατώντας με 2-1 απέναντι σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης. Στο πρώτο ημίχρονο το Μεξικό μπήκε πολύ δυνατά δημιουργώντας αρκετές φάσεις, με την εθνική μας να μη μπορεί ούτε να κρατήσει τη μπάλα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους μεξικανούς ήρθε στο
13ο λεπτό, όταν μετά από εξαιρετική απόκρουση του Καπίνο ο Λούνα έκανε την κεφαλιά και ο Σταφυλίδης απέκρουσε πάνω στη γραμμή. Η γαλανόλευκη ήταν όμως αυτή που ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, κόντρα μάλιστα στη ροή του αγώνα. Στο 16ο λεπτό ο Διαμαντάκος γύρισε τη μπάλα από δεξιά και ο Μπουχαλάκης με προβολή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κώστα Τσάνα. Το σκηνικό ωστόσο δεν άλλαξε μετά το γκολ της Ελλάδας αφού το Μεξικό συνέχιζε να πιέζει για την ισοφάριση. Τελικά οι μεξικανοί ισοφάρισαν στο 42', μετά από εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εσπερικουέτα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.Στο δευτερο ημίχρονο η εθνική μας ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Ο Κορόνα απείλησε στο 49' και στο 51' ενώ η Ελλάδα απάντησε στη συνέχεια με τον Γιαννιώτα. Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία ήρθε για τους διεθνείς μας στο 55', όταν ο Διαμαντάκος δε μπόρεσε να νικήσει τον Σάντσες με διπλή μάλιστα προσπάθεια. Οι μεξικανοί συνέχισαν να απειλούν πάντως την εστία του Καπίνο με τον Λόπεζ (65', 73') ενώ στο 75ο λεπτό έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, αφού η κεφαλιά του Κορόνα πέρασε άουτ ενώ βρισκόταν προ κενής εστίας, έπειτα από άστοχη έξοδο του έλληνα γκολκίπερ.Στο 86ο λεπτό η ομάδα του Αλμαγκέρ έχασε άλλη μία τεράστια ευκαιρία, με τον Καπίνο να βγάζει σε κόρνερ το σουτ του Μπουένο μέσα από την περιοχή.Δύο λεπτά αργότερα, όμως, η γαλανόλευκη έριξε στο καναβάτσο τους μεξικανούς. Ο Κολοβός, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια έφερε τη μπάλα στο αριστερο και με σουτ-κεραυνό έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σάντσες, κάνοντας το 2-1 για την εθνική μας και χαρίζοντάς της μία τεράστιας σημασίας νίκη με το "καλημέρα" στη διοργάνωση.Μεξικό (Αλμαγκέρ): Σάντσες, Μαρίν, Μπρισένιο, Ερνάντες, Εσπερικουέτα, Μπουένο, Κορόνα, Αμπέγια, Τρεβίνιο (82' Βαν Ράνκιν), Λούνα (59' Λόπεζ), Εσκομπόσα (65' Εσκομπόσα).Ελλάδα (Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλίδης, Μπουγαϊδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλας, Διαμαντάκος (85' Ράνος), Κολοβός, Γιαννιώτας (78' Λυκογιάννης), Κουρμπέλης, Κωνσταντινίδης, Μπουχαλάκης (69' Φουρλάνος).