Τα βρήκε σκούρα ο Ναδάλ

Ο Ραφαέλ Ναδάλ ίδρωσε για να κάμψει την αντίσταση του γερμμανού Πέτζνερ. Ο ισπανός επικράτησε με 3-2 σετ, αλλά δεν έβγαλε στο κορτ την φρεσκάδα άλλων αγώνων.

Ο Ναδάλ κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4, έχασε το δεύτερο με το ίδιο σκορ, στο τρίτο ηττήθηκε με 7-6, ανέβασε στροφές στο τέταρτο και το καθάρισε με 6-2, ενώ στο 5ο και κρίσιμο έδειξε χαρακτήρα και το πήρε με 6-3.

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Σόντερλινγκ, που χρειάστηκε σχεδόν δύο ώρες για να κερδίσει τον Μπελούτσι με 6-4, 6-2, 7-5.  Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Φερέρ κι αν καταφέρει να τον περάσει θα προκριθεί για πρώτη φορά σε προημιτελικό γύρο του βρετανικού γκραν σλαμ.

Ο Φερέρ νίκησε τον γάλλο Τσάρμπι με 7-5, 6-3, 4-6, 3-6, 7-5 και ο Τσόνγκα επικράτησε του γερμανού Κάμκε με 6-1, 6-4, 7-6.