Τα πρώτα γκολ Σιμάο και Μαυρία έφεραν τη νίκη και το +5

Η είσοδος του Μαυρία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και η μετατόπιση του Κλέιτον πίσω από τον επιθετικό, έκανε ορθολογικό το σχήμα και απειλητικό τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μέσα σε τέσσερα λεπτά (55'-59') με γκολ των Σιμάο και Μαυρία "κλείδωσε" τη νίκη επί του Εργοτέλη, φεύγοντας από το Παγκρήτιο με ένα ακόμη "τρίποντο", που τον απομακρύνει 5 βαθμούς από τον Ολυμπιακό... Αν έλειπαν και οι κάρτες
των Σιμάο, Βιτόλο που χάνουν 2 και 1 ματς αντίστοιχα όλα θα ήταν ιδανικά για τους πράσινους.Προτίμησε Κατσούρ αντί ΚάραΟ Φερέιρα επέλεξε τον Κατσουράνη, αντί του Καραγκούνη στο μοναδικό δίλημμα που είχε για την ενδεκάδα του Παναθηναϊκού. Οι υπόλοιποι δέκα ήταν οι αναμενόμενοι. Ο Καρνέζης στα γκολπόστ με τους Μαρίνο, Μπιέρσμιρ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλο στην άμυνα, τους Σιμάο, Βιτόλο αμυντικά χαφ, αριστερά τον Λάζαρο, δεξιά τον Κλέιτον και στην κορυφή τον Τοτσέ.Ανύπαρκτη ανάπτυξη, μία φάση με ΛάζαροΟι πράσινοι με τον Κατσουράνη σε θέση οργανωτή και τον Κλέιτον δεξί εξτρέμ, ουσιαστικά αχρήστευσαν δύο ατού τους, αφού ο μεν Πατρινός δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει σε αυτό τον ρόλο, αλλά ούτε και ο Βραζιλιάνος παίζοντας πάνω στην γραμμή. Ετσι, η μοναδική απειλή για τον Εργοτέλη, ερχόταν από τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος είχε όρεξη, αλλά δεν είχε... συμπαραστάτες! Σε αυτόν, άλλωστε, ανήκει και η μοναδική ευκαιρία του Τριφυλλιού στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λάζαρο να πλασάρει ελάχιστα άουτ στο 31ο λεπτό.Ανόητη κάρτα για Σιμάο και... γκάζια από ΦερέιραΤι άλλο μένει από το πρώτο μέρος; Οι μηδέν τελικές προσπάθειες του Εργοτέλη και η... ανόητη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε για διαμαρτυρία ο Σιμάο από τον Κάκο, με τον Μοζαμβικανό να συμπληρώνει 7 και να πρέπει να εκτίσει ποινή δύο αγωνιστικών στα ματς με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και ΟΦΗ. Φαντάζεστε, λοιπόν, την αντίδραση του Φερέιρα... Ο... εξάψαλμος του Πορτογάλου άρχισε από εκείνο το σημείο και συνεχίστηκε και στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα...Η αλλαγή που άλλαξε την ιστορία του αγώναΜε την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Φερέιρα έριξε στον αγώνα τον Μαυρία και έβγαλε τον αρνητικό Κατσουράνη. Με αυτό τον τρόπο, διόρθωσε τα κακώς κείμενα του πρώτου μέρους, καθώς αφενός έβαλε έναν καθαρόαιμο δεξιό εξτρέμ και αφετέρου έφερε στην φυσική του θέση τον Κλέιτον, πίσω από τον Τοτσέ. Οι πράσινοι έγιναν κυρίαρχοι στον αγώνα και πήραν εύκολα τη νίκη, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο για 20 λεπτά.Το "κλείδωσε" σε 4 λεπτάΑρχισαν να πιέζουν και να απειλούν... ορθόδοξα πλέον τους Κρητικούς. Ετσι, στο 55' με κεφαλιά του Σιμάο από κόρνερ του Κλέιτον και στο 59' με πλασέ του Μαυρία, που πήρε το ριμπάουντ από δυνατό σουτ του Λάζαρου και ασταθή απόκρουση του Πίρσον, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-2 και ουσιαστικά "κλείδωσε" το τρίποντο στο Παγκρήτιο. Στα εναπομείναντα λεπτά οι πράσινοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες με τον Πετρόπουλο και τον Χριστοδουλόπουλο για να διευρύνουν τη νίκη τους και στο φινάλε γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο τους που ζητούσε την κατάκτηση του πρωταθλήματος.