Στους τελικούς της Α1 ο Παναθηναϊκός

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Κολοσσός έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Αυτή τη φορά, όμως, οι πράσινοι είχαν τις λύσεις να ανταπεξέλθουν και να κάνουν τη δουλειά για την οποία πήγαν στη Ρόδο. Με κορυφαίο τον Ιαν Βουγιούκα, οι Πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν 74-66 και... ξεμπέρδεψαν με την Α1, τουλάχιστον για μέχρι το F4 της Euroleague, παίρνοντας την πρόκριση στους τελικούς, όπου τους περιμένει ο Ολυμπιακός
για έβδομη συνεχόμενη σεζόν.Τρομερό μπάσκετ μπορεί να μην έπαιξε, όμως ο Παναθηναϊκός είχε ένα σταθερό προβάδισμα από το τέλος της πρώτης περιόδου και όταν έφτασε τη διαφορά σε επίπεδα δέκα πόντων στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (39-49), είχε την εμπειρία να τη συντηρήσει, κυρίως χάρη στη ψύχραιμη διαχείριση του Γιασικεβίτσιους.Για τον Κολοσσό, η νίκη της Πέμπτης (28/4) ήταν από μόνη της... υπέρβαση, όμως για δεύτερο συνεχόμενο ματς, τα ελληνόπουλα του Βασίλη Φραγκιά απέδειξαν ότι δεν βρέθηκαν τυχαία στους 4 του πρωταθλήματος. Με κορυφαίο τον Λιακόπουλο και από κοντά τους Τσάμη και Ασημακόπουλο, οι ροδίτες πάλεψαν όσο άντεχαν, όμως χωρίς βοήθεια και από τους αμερικανούς τους, ήταν σχεδόν... απίθανο να κερδίσουν για δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό μέσα σε τρεις ημέρες.Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην πρώτη περίοδο (14-16), στη δεύτερη οι πράσινοι διατηρούσαν μια διαφορά 5-6 πόντων (27-33), όμως τα κρίσιμα λεπτά ήταν τα τελευταία της τρίτης: εκεί ο Παναθηναϊκός πάτησε γκαζι και με buzzer-beater τρίποντο του Γιασικεβίτσιους μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +12 (45-57).Ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +20 (50-70), όμως στα τελευταία τρία λεπτά οι γηπεδούχοι έπαιξαν για την αξιοπρέπειά τους, μειώνοντας στο τελικό 66-74.