Στους "8" ο Αστέρας, 2-0 τον Βόλο

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 2-0 τον Ολυμπιακό Βόλου στο "Θ. Κολοκοτρώνης" και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, εξασφάλισε την πρόκρισή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 12' λεπτά έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Ράγιος (5') και Περόνε (12') να ανοίξουν το σκορ.Ο Ολυμπιακός, ο
οποίος ξεπέρασε το σάστισμα των πρώτων λεπτών, θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, όταν με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου, ο Κοτζαθανάσης σούταρε δυνατά, αλλά ο Μπαντής έσωσε την εστία του, απομακρύνοντας τη μπάλα με γροθιές.Το πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, σχετικά με το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες, ολοκληρώθηκε με μια χαμένη ευκαιρία του Περόνε στο 33', όταν τον πρόλαβαν οι αμυντικοί των θεσσαλών.Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αστέρα να πετυχαίνει δύο γκολ και να έχει ένα δοκάρι. Το 1-0 έγινε στο 62' με κεφαλιά του Ντε Μπλάσις και στο 75' ο Ράγιος με ένα τεχνικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σταυράκη. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Φορμίκα, ο οποίος στην προσπάθειά του να κάνει σέντρα (!) έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Σανκαρέ, Φραγκουλάκης (46' Ναβάρο), Φορμίκα, Ράγιος, Ντε Μπλάσις, Περόνε (80' Κάφα), Έγκον (55' Ουσέρο).Ολυμπιακός Βόλου (Σάββας Παντελίδης): Σταυράκης, Πετκάκης (63' Στουρνάρας), Παλαιολόγος, Γουσούλης, Γκότοβος,  Κοτζαθανάσης, Τσιάτσιος, Στογιάνοφ (75' Κολημήτρας), Ανιέτεν (66' Γαλάνης), Μπακαγιόκο, Ογιαρμπίντε.