Στον τελικό του Asian Cup προκρίθηκε η Ιαπωνία, 3-0 την Νότιο Κορέα στα πέναλτι

Στον τελικό του Asian Cup προκρίθηκε η Ιαπωνία, που επικράτησε με 3-0 της Νοτίου Κορέας στην διαδικασία των πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια έληξε 1-1 και η παράταση 2-2. Οι νοτιοκορεάτες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κι Σουνγκ Γέουνγκ. Η Ιαπωνία όμως απάντησε άμεσα και στο 36` ο Μαέντα ισοφάρισε σε 1-1, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι την συμπλήρωση των 90`, με τον διαιτητή να στέλνει το ματς στην παράταση.Στον έξτρα χρόνο οι ιάπωνες πήραν προβάδισμα με 2-1 στο 97` χάρη σε γκολ του Χοσγκάι, αλλά στην εκπνοή της παράτασης ο Χουάνγκ Γιάε Βον ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε τις δύο ομάδες στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, με την ομάδα του Αλμπέρτο Ζακερόνι να επικρατεί με 3-0.Στον τελικό του Asian Cup η Ιαπωνία θα αντιμετωπίσει τον νικητή από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στο Ουζμπεκιστάν και την Αυστραλία.