Στον τελικό ο Φοίνικας!

19:19 4/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν... χέρι - χέρι μέχρι τους 19 πόντους, αλλά ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού με τους Νοβότνι - Χιμένεθ - Πετρέα, που είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 6-0, χάρισε το πρώτο σετ στους ερυθρόλευκους.Ενα σετ που κατακτήθηκε δια πυρός και σθδήρου, αφού στον τελευταίο πόντο, οι γηπεδούχοι έχασαν τον βασικό τους πασαδόρο,
Ντίμα Φιλίποφ, ο οποίος σε μια προσπάθειά του πάτησε το πόδι του Λάππα, με αποτέλεσμα να γυρίσει ο αστράγαλός του και να αποχωρήσει υποβασταζόμενος.Ανάλογη με το πρώτο ήταν η εξέλιξη και του δεύτερου σετ, αλλά με διαφορετικό νικητή. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε πασαδόρο τον Λιβαθηνό, ακολουθούσε στο σετ τον Φοίνικα μέχρι το 18-18, αλλά η ομάδα της Σύρου με τους Ντόκιτς, Κοκκινάκη και Λάππα τελείωσε το σετ 21-25.Ο Φοίνικας πήγε προηγούμενος (5-8) και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Σε εκείνο το σημείο ένα σερί 0-4 των φιλοξενουμένων τούς χάρισε και το δεύτερο σετ με 22-25.Στο 4ο σετ, ο Ντίμα Φιλίποφ επέστρεψε και ο Ολυμπιακός πήγε προηγούμενος 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Κακές επιλογές στην επίθεση και λάθη από τον Χιμένεθ, έδωσαν το δικαίωμα στον Φοίνικα να προηγηθεί 15-16 και 18-19 με δύο πόντους του Ντόκιτς.Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πέρασε εκ νέου μπροστά με 20-19 και 22-21, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 22-23 με τον Λάππα και το 22-24 με επίθεση - άουτ του Νοβότνι. Το πρώτο match ball χάθηκε, όχι όμως και το δεύτερο, με τον Φοίνικα να παίρνει το σετ 25-23 και με νίκες 2-0 να εξασφαλίζει για πρώτη φορά στην ιστορία του τη συμμετοχή του στον τελικό!