Στον 5ο γύρο του FA Cup η Γιουνάιτεντ, μετά το 2-1 επί της Σαουθάμπτον

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε την ανατροπή, επικράτησε με 2-1 της Σαουθάμπτον στο Saint Mary's Stadium και τσέκαρε το εισιτήριο που οδηγεί στον 5ο γύρο του FA Cup. Οι κόκκινοι διάβολοι του Σερ Αλεξ Φέργιουσον φάνηκαν να μην πήραν  το παιχνίδι στα σοβαρά, γι` αυτό και στο πρώτο μέρος τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Σαουθάμπτον. Η ομάδα της γ` κατηγορίας, μάλιστα, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 7ο
λεπτό, αλλά το γκολ του Χάρντινγκ ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ.Ο Τσάπλοου όμως στάθηκε πιο τυχερός στο 45ο λεπτό και με ωραία ενέργεια πέρασε τον Λίντεγκααρντ και έγραψε το 1-0, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.Το γκολ ταρακούνησε την Γιουνάιτεντ, που παρουσιάστηκε πιο σοβαρή μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και πέτυχε την ανατροπή.Στο 65ο λεπτό ο Οουεν, ο οποίος είχε και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλεύθηκε την κόντρα από την πάσα του Ομπερταν και με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκιγκς τροφοδότησε έξ