Πρωταθλήτρια Ασίας η Ιαπωνία, που κέρδισε με 1-0 την Αυστραλία στην παράταση

Πρωταθλήτρια Ασίας αναδείχθηκε η Ιαπωνία για τέταρτη φορά στην ιστορία της! Οι σαμουράι επικράτησαν με 1-0 της Αυστραλίας στον μεγάλο τελικό του Asian Cup, χάρη σε γκολ του Λι στην παράταση, καθώς η κανονική διάρκεια έληξε 0-0, και έγιναν η ομάδα με τους περισσότερους τίτλους στον θεσμό. Πολλές φάσεις και δυνατές μονομαχίες επεφύλασσε το μεγαλύτερο μέρος της
αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά να μην μπορούν να τις μετατρέψουν σε γκολ. Ετσι το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι την συμπλήρωση των 90` και ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.Εκεί ανέλαβε δράση ο Λι και στο 109` εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Ναγκατόμο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 και πανηγυρίζοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα των σαμουράι.Η Αυστραλία πίεσε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης που θα της επέτρεπε να διεκδικήσει τον τίτλο στα πέναλτι και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους ιάπωνες να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τ