Στο +7 η Γιούβε, τεσσάρες για Μίλαν, Πάρμα

Η Γιουβέντους επικράτησε εύκολα με 3-0 της Αταλάντα στο Juventus Stadium, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και αύξησε την διαφορά της στους επτά βαθμούς από την δεύτερη Ιντερ. Τεσσάρες για Μίλαν και Πάρμα, επί των Πεσκάρα και Κάλιαρι αντίστοιχα, ήττα για την Ρόμα στην Βερόνα.Η Γιουβέντους δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην Αταλάντα, επικρατώντας με 3-0 εντός έδρας και αύξησε την διαφορά της από την δεύτερη Ιντερ
στους επτά βαθμούς. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, με τέρματα των Βούτσινιτς, Πίρλο και Μαρκίζιο. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 32' με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μανφρεντίνι.Εύκολο τρίποντο και για την Μίλαν, που επιβλήθηκε με 4-1 της Πεσκάρα στο Τζιουζέπε Μεάτσα, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δύο αυτογκόλ! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 1-0 από το 1', με γκολ του Νοτσερίνο. Στο δεύτερο μέρος, η Πεσκάρα διπλασίασε το προβάδισμα της... Μίλαν στο 51', με αυτογκόλ του Αμπρουσκάτο, αλλά πέντε λεπτά αργότερα κατάφερε να μειώσει σε 1-2, με τον Τερλίτσι. Οι ροσονέρι πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ, με αυτογκόλ του Τζόναθας στο 79', ενώ δύο λεπτά μετά ο Ελ Σαραουί διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για την Μίλαν.Ετσι, οι ροσονέρι πλησίασαν στους δύο βαθμούς την Ρόμα, η οποία ηττήθηκε με 0-1 από την Κιέβο στην Βερόνα, με τον Πελισιέ να σκοράρει στο 87'.Τέλος, με 4-1 επικράτησε και η Πάρμα της Κάλιαρι, η Κατάνια νίκησε 3-1 την Σαμπντόρια, αν και αυτή προηγήθηκε με πέναλτι του Μαρέσκα, ενώ στο 1-1 έμειναν Τζένοα και Τορίνο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:Σάββατο (15/12)Ουντινέζε - Παλέρμο 1-1 (89' Ντι Νατάλε - 33' Ιλιτσιτς)Λάτσιο - Ιντερ 1-0 (82' Κλόζε)Κυριακή (16/12)Φιορεντίνα - Σιένα 4-1 (16', 79' Τόνι, 18' πέν. Πιζάρο, 44' Ακουιλάνι - 70' Ρετζινάλντο)Τζένοα - Τορίνο 1-1 (29' Γκράνκβιστ - 19' Μπιάνκι)Κατάνια - Σαμπντόρια 3-1 (55' Παλιαλούνγκα, 65' Μπεργκέσιο, 90' Κάστρο - 29' πέν. Μαρέσκα)Πάρμα - Κάλιαρι 4-1 (21', 86' Μπελφοντίλ, 54' Μπιαμπιανί, 65' πέν. Βαλντές - 20' Σάου)Κιέβο Βερόνα - Ρόμα 1-0 (87' Πελισιέρ)Μίλαν - Πεσκάρα 4-1 (1' Νοτσερίνο, 51' αυτ. Αμπρουσκάτο, 79' αυτ. Τζόναθας, 81' Ελ Σαραουί - 56' Τερλίτσι)Γιουβέντους - Αταλάντα 3-0 (2' Βούτσινιτς, 14' Πίρλο, 27' Μαρκίζιο)21:45 Νάπολι - Μπολόνια