Στο 1-1 ΑΕΛ και Ομόνοια, στην κορυφή η ΑΕΚ

Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Ομόνοια. Αυτό το αποτέλεσμα ευνόησε την ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία με τη νίκη της επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας... σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.Η Ομόνοια, στο ντεμπούτο του Τόνι Σαβέφσκι, ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο το ντέρμπι
στη Λεμεσό, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 11ο λεπτό με γκολ του Φρέντι.Η αντίδραση των γηπεδούχων, πάντως, δεν άργησε να έρθει και με τον Μπέμπε ισοφάρισαν στο 23ο λεπτό. Αυτά τα δύο γρήγορα γκολ έγραψαν τελικά και την... ιστορία του αγώνα, καθώς στο δεύτερο μέρος οι φάσεις που δημιουργήθηκαν ήταν ελάχιστες και το ντέρμπι ολοκληρώθηκε στο 1-1.Την ίδια ώρα στη Λάρνακα η ΑΕΚ έπαιζε με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας και δεν είπε όχι στο... δώρο. Εστω και δύσκολα νίκησε με 1-0, χάρη σε γκολ του Δημητρίου στο 86` και φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.Αναλυτικά το πρόγραμμαΣάββατο (29/9)Παραλίμνι - Δόξα Κατωκοπιάς 1-0 (86` Μιλάζες πεν.)Ανόρθωση - Αλκή 3-0 (34`,76` Σπαντάτσιο, 59` Ρέζεκ)ΑΕΛ - Ομόνοια 1-1 (23` Μπέμπε - 11` Φρέντι)ΑΕΚ Λάρνακας - Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-0 (86` Δημητρίου)Κυριακή (30/9)18:00 ΑΠΟΕΛ - Απόλλων Λεμεσού 18:00 Εθνικός Αχνας - Νέα Σαλαμίνα 19:00 ΑΕ Πάφος - Αγία Νάπα