Στην παράταση η Ρεάλ, 105-104 τη Ζαλγκίρις

22:02 7/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Επτάψυχη αποδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στο ματς με τη Ζαλγκίρις. Αν και βρέθηκε να χάνει με τέσσερις πόντους, 18 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση και τελικά να πάρει τη νίκη με 105-104.Η Ζαλγκίρις "καιγόταν" για τη νίκη στο ματς με τη Ρεάλ και μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, αιφνιδιάζοντας τους ισπανούς, για να προηγηθεί με 29-19 στην πρώτη περίοδο.Η Ρεάλ, ωστόσο, αντέδρεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Βελτίωσε την άμυνά της και κατάφερε να μειώσει σε 44-40, με το τέλος του ημιχρόνου.Στην τρίτη περίοδο, με Μίροτιτς και Κάρολ σε κέφια,
η Βασίλισσα κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ (63-61), αλλά η Ζαλγκίρις δεν είχε καταθέσει τα όπλα.Ο Ντάρντεν ήταν σε καλή μέρα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφεραν ξανά το ματς στα μέτρα τους και... άγγιξαν τη νίκη. Αλλωστε, 18 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ήταν μπροστά με 83-79.Κι όμως, η Ρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή και να στείλει το ματς στην παράταση. Ο ΜακΓκραθ έβαλε μία στις δύο βολές για το 84-81. Στη συνέχεια ο Ροντρίγκεθ πήγε στη γραμμή. Εβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, αλλά ο Μίροτιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ, για να στείλει το ματς στην παράταση με δύο βολές.Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ρεάλ είχε καλύτερη ψυχολογία και ξέφυγε ακόμη και με 105-99. Η Ζαλγκίρις πάλεψε, αλλά δεν... πρόλαβε να γυρίσει το ματς και ηττήθηκε με 104-105.Τα δεκάλεπτα: 29-19, 15-21, 17-23, 23-21 παρ. 20-21.