Στην κορυφή του πρωταθλήματος Κροατίας η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, 4-0 την Ιστρα 1961

Στην κορυφή της βαθμολογίας του κροατικού πρωταθλήματος ανέβηκε η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στη φάση των ομίλων του Europa League, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η οποία, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Σαμίρ, συνέτριψε με 4-0 την Ιστρα 1961 εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την αντίπαλό τους να πάρει... ανάσα, καθαρίζοντας την υπόθεση - νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Σιλβέστρ άνοιξε τον χορό των γκολ

μόλις στο 2ο λεπτό έπειτα από κάθετη πάσα του Σαμίρ και στο 13ο λεπτό, πάλι έπειτα από ωραία προσπάθεια του Σαμίρ, η μπάλα έφτασε στον Σιλβέστρ και στη συνέχεια στον Μπεκιράι που πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Ο άνθρωπος από τον οποίο ξεκίνησαν και τα δύο γκολ έβαλε τελικά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 25`, ενώ ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το τελικό 4-0 στο 37` με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, σε παράβαση που κέρδισε ο Μπαντέλι σε ανατροπή του από τον Παούλετιτς.

Η σύνθεση της Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Κελάβα, Ιμπάνιεθ, Σαμίρ, Τόμετσακ (66` Μοράλες), Βρσάλκο, Τσάγκο (72` Αν