Ο ΑΠΟΕΛ βγήκε νικητής από το ντέρμπι με την Ομόνοια, 3-0 στο ΓΣΠ

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής με την Ομόνοια ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν καταιγιστική και επιβλήθηκε της αιώνιας αντιπάλου της με 3-0, σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση του κυπριακού πρωταθλήματος. Να σημειωθεί ότι ο αγώνας διακόπηκε για 17 λεπτά στο 47`, καθώς οι οπαδοί της Ομόνοιας έριξαν φωτοβολίδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε ιδανικά στο παιχνίδι, καθώς κατάφερε

να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 5ο μόλις λεπτό χάρη στην κεφαλιά του Μποβανεούρα. Πριν οι φιλοξενούμενοι προλάβουν να αντιδράσουν, ο Πίντο διπλασίασε τα τέρματα για τους γαλαζοκίτρινους, σε μία φάση που η Ομόνοια διαμαρτύρεται για χέρι του σκόρερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον τον έλεγχο του αγώνα, με την ομάδα του Τάκη Λεμονή να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 16` ο Κωνσταντίνου απέκρουσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Τρισκόφσκι, αλλά δεν έγινε το ίδιο και στο 27ο λεπτό, όταν ο Αΐλτόν έστεθλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 3-0.