Στην κορυφή του κροατικού πρωταθλήματος η Χάιντουκ Σπλιτ, 1-0 την Ριέκα

Μόνο λίγη ώρα κατάφερε να κρατηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Κροατίας η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, καθώς η αντίπαλος της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Europa League, Χάιντουκ Σπλιτ επικράτησε με 1-0 της Ριέκα εκτός έδρας και πήρε εκείνη την πρωτιά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά από το πρώτο λεπτό του

δευτέρου ημιχρόνου αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σαρμπίνι με απευθείας κόκκινη κάρτα για αχρείαστο τάκλιν.

Παρόλα αυτά, η πίεση της Χάιντουκ επιβραβεύτηκε στο 88ο λεπτό με τον Μπρκλιάτσα, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 52ο λεπτό στη θέση του Τομάσοφ, να πετυχαίνει το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση.

Η σύνθεση της Χάιντουκ Σπλιτ: Σούμπασιτς, Μπουλιάτ, Βέγιτς, Μαλότσα, Στρίνιτς, Μπούλκου (83` Ορεμους), Λιούμπισιτς, Τομάσοφ (52` Μπρκλιάτσα), Σαρμπίνι, Ιμπρισιτς, Βούκουσιτς (62` Σαρμπίνι)